Malware z Androida atakuje również Windows

Malware z Androida atakuje również Windows

Marcin Paterek
04.02.2013 17:05

Posiadacze tanich smartfonów z Androidem często próbują przyśpieszyć działanie systemu za pomocą aplikacji optymalizujących pracę urządzenia. Tego typu programów jest w Google Play sporo, ale na dwa z nich — Superclean i DroidCleaner autorstwa Smart.Apps — warto zwrócić uwagę. Oprócz swoich podstawowych funkcji, aplikacje te wykonują także szereg czynności, które pozwalają zakwalifikować je jako malware.

Obraz

Na trop szkodliwego kodu wpadli pracownicy Kaspersky Lab. Szczegółowa analiza wykazała, że Superclean oraz DroidCleaner sprawiają wrażenie przydatnych poprzez wyszczególnienie działających w systemie aplikacji i zrestartowanie ich. W rzeczywistości jednak oba programy uruchamiają także w tle proces pobierania trzech plików (autorun.inf, folder.ico i svchosts.exe), które są zapisywane na karcie SD. Po podłączeniu zainfekowanego smartfona do komputera, uruchamiany jest plik svchosts.exe, ukrywający w sobie Backdoor.MSIL.Ssucl.a. Szkodliwy kod nie jest zbyt zaawansowany, a jego działanie ogranicza się do nagrywania dźwięków rejestrowanych przez mikrofon i przesyłania ich w zaszyfrowanej formie do twórców aplikacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że wkrótce możemy zetknąć się z bardziej rozbudowanym malware'em. Narażone na niego są zwłaszcza starsze edycje systemu Windows, które nie mają domyślnie wyłączonej funkcji autoodtwarzania.

Oprócz typowo szpiegowskiej funkcji na PC, Superclean i DroidCleaner spełniają także szereg innych zadań na zainfekowanych smartfonach. Wśród uprawnień aplikacji znajdują się: kopiowanie, usuwanie i wysyłanie SMS-ów, zbieranie informacji o urządzeniu, otwieranie odnośników w przeglądarce internetowej, przesyłanie zawartości karty SD, zdjęć, współrzędnych czy danych o kontaktach do zdefiniowanego serwera. Obie aplikacje zostały już usunięte z Google Play.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)