Lecz się sam 2, czyli włącz sobie SST w procesorze

Speed Shift został dodany wraz z procesorami Skylake, jednak np. część producentów laptopów zdecydowała się go nie włączać.

Szerszy opis funkcji można przeczytać np. tutaj, w skrócie mówiąc w założeniu ma ona pozwalać na szybsze zmiany prędkości pracy procesora, co ma się przełożyć na większą responsywność i wydajność (przy czym zużycie energii ma być na podobnym poziomie).

Nie chciałbym tutaj gdybać czy powodem nieobecności tej funkcjonalności np. w niektórych Dellach jest planowane postarzanie (chęć zareklamowania funkcji w kolejnej generacji), inżynierskie obawy o stabilność albo czas pracy czy zwykła normalna głupota, faktem jest, że dzisiaj możemy sami pobawić się tą funkcjonalnością i ewentualnie zacząć jej używać.

W Linuxie sprawa jest jasna (cokolwiek to nie znaczy, zmieniamy MSR 0x770 z 0 na 1), w tym krótkim poradniku pokażę jak sobie z tym poradzić w Windows 10.

Jednorazowo...

  1. Pobieramy i rozpakowywujemy https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/
  2. Uruchamiamy aplikację
  3. Klikamy na przycisk "TPL" z prawej strony okna
  4. Zaznaczamy opcję "Enable Speed Shift when ThrottleStop starts".
  5. Restartujemy aplikację

Włączenie opcji możemy sprawdzić korzystając z aplikacji używając HWiNFO z http://www.hwinfo.com - SST powinno być pokazane na zielono w okienku "System Summary" w części dotyczącej procesora.

I na stałe... 

Opcja będzie włączona do czasu hiberacji, standby albo restartu. Żeby zmianę uczynić trwałą, należy stworzyć dwa zadania, które odpowiednio uruchomią wspomniany program w odpowiednim momencie i go zamkną (program nie ma opcji uruchomenia i przerwania swojego działania).

Przechodzimy do "Computer Management" (prawy klawisz myszy na menu Start
i "Computer Management"), rozwijamy drzewko po lewej (Computer
Management (Local) \ System Tools \ Task Scheduler \ Task Scheduler
Library) i np. tutaj dodajemy sobie nowe zadanie.

Ważny jest użytkownik i opcja "Run with highest privileges".

Zadanie będzie aktywowane w momencie startu systemu i po odblokowaniu ekranu (zakładam, że logowanie po wybudzeniu nie jest wyłączone).

Tu na pewno wyłączamy "Start the task only if the computer is on AC power".

Drugie zadanie różni się komendą do wykonania

i tym, że przy definiowaniu reguł w zakładce Triggers należy zaznaczyć opcję uruchamiania z opóźnieniem (tzn. "Delay task for").

Uwagi

Aplikacja nie jest niestety dostarczana z kodem źródłowym i zawiera wiele opcji, które pozwalają uszkodzić procesor (np. przez zwiększenie limitu napięcia) - domyślne ustawienia (+"Enable Speed Shift when ThrottleStop starts") nie powinny jednakże mieć skutków ubocznych.

Pewną niedogodnością jest obecność dwóch zadań Windows (wychodzą tu pewne ograniczenia) i to, że ThrottleStop trzeba raz na jakiś czas uaktualnić (miałem już sytuację, że pokazywał po starcie, że jest zbyt stary).