Windows 1.0 jako inspiracja dla ósemki, czyli historia kołem się toczy

Używam systemu Windows 8 jako głównego systemu od chwili pojawienia się wersji Release Preview. Po wielu miesiącach z tym systemem doszedłem do wniosku, że Windows 8 jest nawiązaniem do jedynki.

Sprawa dwóch interfejsów

Jedynka była nakładką na DOSa, stąd też można było wyróżnić 2 interfejsy: DOS i Windows. Program napisany dla jednego nie mógł być uruchamiany na drugim. W ósemce również są 2 interfejsy: okienkowy i Modern UI. Tutaj także programy napisane na jeden nie mogą być uruchamiane w drugim. Nastąpiła jednak zmiana ról: Windows 8 uruchamia się standardowo w nowym interfejsie, a stary jest jakby programem - odwrotnie jak w jedynce.

Wygląd

W jedynce mieliśmy interfejs bardzo kolorowy, jaskrawy i płaski. Nic dziwnego. Przy 16 kolorach ciężko myśleć o gradientach czy innych takich wodotryskach.
W ósemce również gradienty zlikwidowano, a kolory stały się bardziej jaskrawe.

W jedynce okna nie mogły zachodzić na siebie. Możliwe było tylko ustawienie ich obok siebie.
Podobnie w ósemce programy Modern UI mogą być wyświetlane tylko obok siebie

Urządzenie do obsługi

Jedynka przystosowana była pod obsługę myszką, mimo to dało się z niej w pełni korzystać bez myszki, samą tylko klawiaturą.Ósemka przystosowana jest pod dotyk, mimo to da się z niej korzystać w pełni z użyciem myszki.

Co dalej?

Idąc tym tokiem rozumowania, w Windows 9 programy Modern UI będą mogły "zachodzić" na siebie, w Windows 10 zwykłe programy okienkowe uruchomić można będzie w interfejsie Modern UI, a Windows 11 przestanie być "płaski" - zacznie imitować trzeci wymiar.