mBank ostrzega przed zbyt dobrymi okazjami w internecie – możesz więcej stracić niż zyskać

mBank ostrzega przed zbyt dobrymi okazjami w internecie – możesz więcej stracić niż zyskać

mBank ostrzega przed internetowymi ofertami przed świętami (depositphotos)
mBank ostrzega przed internetowymi ofertami przed świętami (depositphotos)
Oskar Ziomek
15.12.2018 19:09

Okres przedświątecznych okazji i obniżek cen w internecie, a co za tym idzie – częstych zakupów, to dobra okazja, by zdać sobie sprawę, że nie każdy sprzedawca ma dobre zamiary. Z akcją uświadamiania klientów ruszył mBank, który w komunikacie bezpieczeństwa zwraca uwagę na zagrożenia, jakie mogą spotkać kupujących w sieci. Przestrzeganie kilku zasad ma pomóc wybrać wiarygodnego sprzedawcę i nie dać się oszukać, by w konsekwencji nie stracić pieniędzy.

Bankowcy radzą, by wzmóc ostrożność szczególnie podczas kupowania przedmiotów za pośrednictwem portali aukcyjnych i ogłoszeniowych, ale także w typowych sklepach. Jednym z czynników, który ma przyciągać uwagę kupującego może być oczywiście cena produktu, toteż warto podejść do wszystkich ofert z rozsądkiem i szczególnie uważnie przyglądać się tym, w których produkt jest podejrzanie tani lub nawet darmowy (w przypadku ogłoszeń).

Jeśli płatność za daną rzecz ma być wykonana za pośrednictwem przelewu, należy nieufnie podejść do wszystkich otrzymanych linków, które mają kierować do formularza umożliwiającego zapłatę. To świetna okazja dla przestępców, którzy starają się przekierować potencjalną ofiarę na fałszywą stronę, by zmusić ją do przelewu środków na własne konta. Więcej o takich zagrożeniach pisaliśmy już nie raz, a podobny atak dotyczył niedawno klientow banków ING oraz Credit Agricole. mBank radzi więc zawsze wpisywać adres bankowości ręcznie, by uniknąć niechcianego przekierowania.

Ponadto należy uważnie czytać treść otrzymywanych komunikatów SMS. W tym przypadku chodzi o sprawdzenie numeru konta i rodzaju wykonywanej operacji. Przestępcy, którzy chcą uzyskać dostęp do środków ofiary prawdopodobnie będą chcieli zmusić ją do zatwierdzenia nowego zaufanego odbiorcy przelewów. Przepisując kod potwierdzający transakcję z SMS-a na ekran komputera warto więc uważnie sprawdzać, czego tak naprawdę dotyczy.

Poza tym mBank ma także garść innych, dość typowych rad związanych z internetowymi zakupami. Klienci powinni przed zakupem sprawdzać między innymi opinie dotyczące konkretnego sprzedającego oraz zwracać uwagę na to, jak długo dany sklep dostępny jest na rynku. Więcej informacji można przeczytać w opisywanym komunikacie mBanku. Szereg rad związanych z bezpiecznymi zakupami w internecie opublikowali niedawno także specjaliści z firmy G DATA, o czym pisaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)