MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje

MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje05.06.2015 13:37
MediaTek pokazał własnego chromebooka: sprzęt z ChromeOS-em potanieje

Już dzisiaj najtańsze chromebooki można kupić za raptem 150euro – na tyle mniej więcej ASUS wycenił swój modelC201, wykorzystujący czterordzeniowe CPU chińskiego Rockchipa.Jednak ten wyścig ku stworzeniu najtańszego komputera dla mas wcalenie musi skończyć się na tej kwocie. Znany z produkcji tanichprocesorów dla smartfonów MediaTek pokazał na tegorocznych targachComputex własnego chromebooka, który zapowiada się na urządzeniejeszcze tańsze, a przy tym będące w stanie posłużyć nie tylkodo odpalania Google Chrome, ale też odtwarzania wideo 4K czyuruchamiania gier 3D.

Sercem chromebooka od Mediateka jest czip MT8173: 64-bitowyprocesor ARM w architekturze big.LITTLE, łączącej dwa rdzenieCortex-A72 z dwoma rdzeniami Cortex-A53, z maksymalnym taktowaniem2,4 GHz. Takich konstrukcji jest wiele, ale ten wyróżnia sięzastosowaniem lepszego GPU niż standardowe Mali od ARM-a –dostajemy PowerVR GX6250 od Imagination Technologies. Ten układgraficzny ma zapewnić maksymalną częstotliwość odświeżaniaobrazu na poziomie 120 Hz i wyświetlanie obrazu w rozdzielczości do4K, ale na tym jego zastosowania się nie kończą.

Mediatek Chromebook with MediaTek MT8173 SoC

Mało kto by się spodziewał tego po MediaTeku, ale tajwańskafirma idzie w ślady AMD, rozwijając własną heterogenicznąplatformę obliczeniową CorePilot. Jej pierwsza odsłona, pokazana w2013 roku, pozwalała na optymalizację wykorzystania rdzeni CPUróżnych typów w ramach wspólnego planisty oraz interaktywnegosystemu zarządzania energią i adaptacji do temperatur pracy.Przygotowana w tym roku drugawersja CorePilot, zastosowana właśnie w czipie MT8173, pozwaladodatkowo na efektywne wykorzystanie rdzeni GPU w zadaniach, któredobrze się paralelizują. Skorzystać z niej mogą wszystkieaplikacje, które korzystają z popularnej biblioteki OpenCL. Wedługdanych producenta, zastosowanie CorePilota 2.0 pozwoliło nazwiększenie wydajności czipu średnio o 146% i obniżenie zużyciaenergii o 18%.

Warto zaznaczyć, że MediaTek wykorzystał już ten czip w swoimreferencyjnym tablecie z Androidem 5, który w benchmarku AnTuTuuzyskał wynik na poziomie nieco ponad 40 tys. punktów. Dlaporównania Xiaomi MiPad z wydajnym procesorem Nvidii Tegra K1 zdobyłok. 49 tys. punktów, a Galaxy Note 10.1 N8000 Samsunga – niespełna16 tys. punktów. Można się więc spodziewać, że tani czip zTajwanu pozwoli na skonstruowanie chromebooków zbliżonychwydajnością do urządzeń Acera czy Toshiby z Tegrą K1, a przy tymznacznie tańszych.

Druga interesująca sprawa w tym chromebooku MediaTeka tozastosowanie gniazka USB Type-C, po raz pierwszy pokazanego wtegorocznym dwunastocalowym MacBooku, a później wykorzystanego wdrogim chromebooku Pixel. Na szczęście producent nie zamierza byćtak oszczędny jak Apple, oprócz złącza Type-C umieścił teżwyjście HDMI, czytnik kart SD, gniazdo zasilania i normalnychrozmiarów gniazdo USB (Type-A).

Cen jeszcze nie ujawniono, wiadomo tylko, że chromebooki tepojawią się na rynku już jesienią. Trend jest jednak oczywisty:jeszcze w zeszłym roku dolną granicą cenową dla tego sprzętubyło 199 dolarów. Teraz w Amazonie nowy chromebook Asusasprzedawany jest za 169 dolarów. Jesienią powinniśmy spodziewaćsię więc chromebooków w cenie poniżej 150 dolarów, będących wstanie zapewnić nawet 13-14 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym iwystarczających większości użytkowników do codziennych zadań.Czy niska cena zrekompensuje im jednak brak Windows?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)