Microsoft chce opatentować gesty na wielu ekranach i na krawędziach tabletu

Microsoft chce opatentować gesty na wielu ekranach i na krawędziach tabletu

26.08.2011 13:25, aktualizacja: 26.08.2011 15:18

Microsoft upublicznił oczekujące na przyznanie patenty na gesty dotykowe, które wykonuje się poza powierzchnią ekranu oraz na wielu ekranach. O przyznanie patentów Microsoft stara się od zeszłego roku. Jeśli firmie z Redmond się powiedzie, nowe gesty będą obsługiwane przez system Windows 8.

Gesty wielodotykowe, które chce opatentować Microsoft, przeznaczone są dla nowych urządzeń z systemem Windows 8. Z patentów wynika, że możemy doczekać się systemów wieloekranowych, zbudowanych z zespołu ekranów dotykowych. Same gesty nie są rewolucyjne („tapnięcie”, uszczypnięcie, przerzucanie stron itp.), ale możliwość rozpoznawania ich na dwóch powierzchniach dotykowych jednocześnie pozwoli na obsługę zupełnie nowych urządzeń. I zapewne nie skończy się na zwykłym tablecie składanym z dwóch części.

Ciekawostką są gesty „krawędziowe”, które, jak nazwa wskazuje, wykonuje się na krawędzi ekranu. Dotyczy to urządzeń dotykowych, w których ramka wokół ekranu jest przedłużeniem powierzchni czułej na dotyk. W praktyce oznacza to, że jeśli tablet z systemem Windows 8 będzie miał taką właśnie ramkę, będzie można nim sterować poprzez gesty wykonywane jedną ręką na krawędzi, lub na przykład kciukami obu dłoni po przeciwnych stronach tabletu. W patencie Microsoft zarezerwował sobie wiele możliwości i chyba nie przyjdzie nam długo czekać na prezentację ich wykorzystania.

Ostatni z ujawnionych kandydatów do opatentowania to promieniście ułożone menu, które obsługiwać można z wykorzystaniem gestów na krawędziach wyświetlacza. W połączeniu z gestami wielodotykowymi wykonywanymi na wielu sąsiadujących wyświetlaczach i możliwością pracy na ramce wyświetlacza stwarza to szerokie możliwości budowy urządzeń dotykowych. Mając do dyspozycji system wieloekranowy można pokusić się o konstrukcję urządzenia o niemal dowolnym kształcie, lub zespół urządzeń, które można ze sobą w jakiś sposób łączyć, aby uzyskać większą powierzchnię operacyjną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)