Microsoft chce popularyzacji exFAT

Microsoft chce popularyzacji exFAT

Redakcja
11.12.2009 15:59

Firma Microsoft rozpoczyna nowy program licencjonowania systemu plików exFAT (Extended File Allocation Table). Ma on za zadanie spopularyzowanie tej technologii, przede wszystkim na urządzeniach przenośnych.

exFAT jest systemem plików obsługiwanym przez takie OS-y jak Windows 7, Windows Vista SP1, Windows Server 2008, Windows Embedded CE 6.0 oraz Windows XP SP2 lub SP3 po zainstalowaniu odpowiedniej aktualizacji. Przez wielu technologia ta uważana jest za bliską ideału jeśli chodzi o obsługę plików audio oraz wideo głównie ze względu na wsparcie dla większych dysków oraz plików (do 256 terabajtów). Dla porównania FAT32 współpracuje jedynie z plikami o objętości do 4GB oraz partycjami do 2TB. exFAT charakteryzuje się także dużo większą prędkością zapisu danych.

Poszerzając metodę licencjonowania Microsoft ma nadzieję na popularyzację stworzonej przez siebie technologii. Firmy, które będą chciały skorzystać z tego systemu plików muszą zapłacić firmie z Redmond 300 tysięcy dolarów (dotyczy to producentów cyfrowych aparatów, kamer wideo czy ramek). W przypadku twórców telefonów komórkowych czy komputerów PC wysokość licencji zależeć ma od ilości produkowanego sprzętu jaki korzystać będzie z tego systemu plików.

Warto zaznaczyć, że exFAT już teraz jest wykorzystywany przez kilku znaczących producentów sprzętu takich jak Sony, Canon czy Sanyo. Również SanDisk wprowadza to rozwiązanie przy produkcji swoich kart pamięci (tworzonych zgodnie ze specyfikacją SDXC).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)