Microsoft i Google zainteresowane producentem telefonów BlackBerry

Microsoft i Google zainteresowane producentem telefonów BlackBerry

Wojciech Cybulski
30.06.2012 19:32, aktualizacja: 30.06.2012 22:30

RIM jest jedną z tych kilku firm, które kiedyś były liderami rynku mobilnego, a dziś z trudem wiążą koniec z końcem. Jako że producent telefonów BlackBerry do tej pory stawiał na własne rozwiązania, stanowi dziś łakomy kąsek dla Microsoftu i Google.

Matias Duarte, jeden z czołowych dyrektorów Google odpowiedzialny za rozwój systemu Android stwierdził ostatnio, że bardzo chciałby zobaczyć na rynku telefon z Androidem i wysokiej klasy fizyczną klawiaturą. Wśród producentów. z którymi Duarte chętnie współpracowałby przy tego typu urządzeniu, na pierwszym miejscu wymienił RIM-a. Jego zdaniem producent BlackBerry robi jedne z najlepszych telefonów z fizyczną klawiaturą. Urządzenie BlackBerry z Androidem na pewno znalazłby sporo zwolenników.

Współpracą z RIM zainteresowany jest też Microsoft stojący za konkurencyjnym systemem mobilnym Windows Phone. Sojusz z Microsoftem oznacza, że na telefonach BlackBerry pojawiłby się Windows Phone 8. Jak donosi Reuters, kierownictwo obu firm prowadzi na ten temat rozmowy. Nieoficjalnie mówi się, że gdyby do sojuszu doszło, Microsoft kupiłby udziały w RIM i wsparłby swojego nowego partnera kapitałem na promocję i marketing.

RIM ma jeszcze jedną możliwość - może wydzielić ze swoich struktur część odpowiedzialną za rozwój ekosystemu biznesowego i wystawić ją na sprzedaż bądź oferować licencje na jego wykorzystanie. Dzięki temu inne firmy miałyby dostęp do autorskich technologii RIM i mogłyby tworzyć własne urządzenia zapewniające bezpieczne metody komunikacji wykorzystywane przez rządy państw i korporacje. Jest to jednak wariant ostateczny, gdyż pozbawiłby by firmę RIM jej głównego atutu, dzięki któremu przez lata była liderem telefonii biznesowej.

Kilka najbliższych miesięcy pokaże, czy RIM wejdzie w bliższy sojusz z Microsoftem lub Google. Póki co firma pracuje nad własnym system operacyjnym BlackBerry 10 OS i nowymi modelami telefonów. Ich debiut planowany jest na początek przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)