Microsoft Lumia 535: specyfikacja nie zachwyca, ale cena kusi

Microsoft Lumia 535: specyfikacja nie zachwyca, ale cena kusi

Microsoft Lumia 535: specyfikacja nie zachwyca, ale cena kusi
Redakcja
12.11.2014 10:12, aktualizacja: 12.11.2014 15:57

Firma Microsoft pokazała swój pierwszy smartfon z serii Lumia, na którym nie znajdziemy już loga Nokii. Zgodnie z przewidywaniami, nie jest to żaden flagowy model – już sama nazwa tj. Microsoft Lumia 535 sugeruje nam, że mamy do czynienia raczej z modelem budżetowym. Tak jest też w istocie. Pytanie więc brzmi: czy jest on w stanie zaoferować cokolwiek na tyle interesującego, aby zdobył popularność wśród kupujących? Pamiętajmy, że zmiana marki ma niebagatelny wpływ, w szczególności w krajach takich jak Polska, gdzie wciąż żywa jest legenda Nokii jako telefonów pewnych i wartych pieniędzy.

Specyfikacja techniczna najnowszej Lumii zdecydowanie nie powala na nogi. Została ona wyposażona w spory, bo 5-calowy wyświetlacz typu LCD IPS qHD. Niestety, użyta rozdzielczość jest stosunkowo niska, wynosi tylko 540 x 960 pikseli, co oznacza zagęszczenie na poziomie 220 ppi. Definitywnie oznacza to, że użytkownicy będą w stanie zaobserwować różne niedoskonałości obrazu. Walka z konkurencją może więc być trudna, bo wśród sprzętów z Androidem na pokładzie znajdziemy wiele tanich urządzeń, które zaoferują nam o wiele lepszy jakościowo wyświetlacz. O tym, że jest to kiepski wybór świadczy choćby zachowanie Microsoftu – na stronie poświęconej temu modelowi nie chwali się on rozdzielczością ekranu ani na stronie głównej, ani w zakładce dotyczącej specyfikacji. Informacje na ten temat znajdziemy dopiero po przejściu do szczegółów. Na otarcie łez pozostaje powłoka ochronna w postaci szkła Corning Gorilla Glass 3.

Sercem smartfonu jest procesor Qualcomm Snapdragon 200. Jest to najsłabszy reprezentant serii Snapdragonów typu Cortex-A7, który został wyposażony w cztery rdzenie taktowane zegarem 1,2 GHz i wsparty układem graficznym Adreno 302. Ten aspekt nie stanowi jednak żadnego problemu, bo urządzenia z Windows Phone działają przyzwoicie nawet na sprzęcie z niskiej półki cenowej – to nie Android, któremu potrzeba znacznie lepszych układów. Oczywiście jakość grafiki w grach może nie być najwyższych lotów. Na szczęście nie oszczędzano na wszystkim i Lumia 535 otrzymała 1 GB pamięci RAM. Dzięki temu użytkownicy mogą uruchamiać wszystkie aplikacje, niezależnie od ich wymagań dotyczących tego elementu. Smartfon posiada 8 GB pamięci wewnętrznej. Licząc, że nieco odpada na system, jest to niewiele. Ratunkiem okazuje się złącze na karty microSD pozwalające na użycie karty o pojemności nawet 128 GB. Urządzenie nie oferuje łączności LTE ani modułu NFC, nie zabrakło za to Bluetooth 4.0. Dostępne będą dwie wersje, podstawowa i dual SIM.

Smartfon pracuje pod kontrolą najnowszej wersji systemu Windows Phone 8.1 z „nakładką” w postaci oprogramowania Lumia Denin. Jego wymiary to 140,2 x 72,4 x 8,8 mm, waga wynosi natomiast 146 gramów. Nie wyposażono go w przyciski fizyczne pod ekranem. Zamiast tego, są one wyświetlane na nim (lub w razie potrzeby ukrywane zapewniając nieco więcej miejsca). Microsoft wyposażył go w dwie kamery o rozdzielczości 5 Mpix f/2.4. Główna posiada diodę doświetlającą. Teoretycznie rozczarowaniem okazuje się akumulator. Ma on pojemność jedynie 1905 mAh i nie nastraja optymistycznie. Co prawda Microsoft chwali się wynikami na poziomie 8,5 godziny przeglądania Internetu przy pomocy sieci Wi-Fi, ale przez duży wyświetlacz praktyka może okazać się znacznie mniej optymistyczna. Jest to pewna domena większości Lumii i jak widać, Microsoft nie chce zrywać z „niechlubną tradycją”.

Czy sprzęt ten ma jakieś szanse na rynkowy sukces? Określona przez Microsoft cena dla wersji z dystrybucji niezależnej wynosi 499 zł. Biorąc pod uwagę, że rynek Androida jest bardzo bogaty i w tej i w niższej półce cenowej, wybór nie jest oczywisty. Model ten mogą uratować za to wymienne obudowy pozwalające na swoistą „personalizację designu”, a także szybkie obniżki cen: dotychczasowe urządzenia z Windows Phone szybko taniały, jeżeli będzie tak i w tym przypadku, to choć niedoskonały, duży ekran i stosunkowo szybki system mogą zachęcić wielu użytkowników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)