Microsoft ma sposób na Androida: zastąpi go nowym Windowsem

Microsoft ma sposób na Androida: zastąpi go nowym Windowsem
Redakcja

18.03.2015 14:54, aktual.: 18.03.2015 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy system operacyjny Microsoftu może stać się realnym konkurentem dla Androida na urządzeniach mobilnych. Korporacja postanowiła, że Windows 10 będzie można zainstalować na urządzeniach z zielonym robotem i już pracuje nad odpowiednim oprogramowaniem. Pomocna ma tu być chińska firma Xiaomi, która będzie działała razem z amerykańską korporacją.

Podpisane przez obie firmy porozumienie oznacza, że osoby korzystające ze smartfonu Xiaomi Mi 4 będą mogły zainstalować na swoich urządzeniach Windows 10, także w wersji Technical Preview, jeszcze przed wydaniem wersji stabilnej. Obie firmy pracują nad odpowiednim oprogramowaniem, a także ułatwieniem procesu instalowania nowego systemu na telefonie, który standardowo korzysta z Androida 4.4.3 z nakładką MIUI 6. Całość ma być nie tylko prosta w obsłudze, ale co najważniejsze, jeżeli zdecydujemy się na instalację Windows 10, nie stracimy gwarancji producenta. To szansa dla nowego systemu i całej platformy Microsoftu, a także ciekawa strategia w walce z Androidem.

Obraz

Jak do tej pory mobilny system Microsoftu, Windows Phone, nie zdobył dużej popularności. Pomimo szybkości działania, stosunkowo wysokiej niezawodności i mimo wszystko sukcesywnych aktualizacji, ginie on pod stertą sprzętu z Androidem. Umożliwienie użytkownikom instalacji tego systemu we własnym zakresie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu nie musimy kupować koniecznie smartfonów z serii Lumia, możemy pozostać przy zupełnie innym sprzęcie, a po prostu zmienić system. Początkowo współpraca będzie dotyczyć tylko modeli Mi 4, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rozszerzyć ją na inne urządzenia, także od zupełnie innych firm, o ile Microsoft zdecyduje się na takie działanie.

Jak na razie nie są znane żadne szczegóły techniczne tego rozwiązania. Wiadomo, że trwają testy Mi 4 z zainstalowanym Windows 10 w wersji Technical Preview. Nieco wyjaśniają przedstawione minimalne wymagania mobilnej wersji okienek. Nowy Windows będzie do działania wymagał przynajmniej 512 MB pamięci RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej, a także wsparcia dla Secure Boot. Obsługiwane będą ekrany o wielkości od 3 do 7,99”. Wszystko to oznacza, że potencjalnie może on zostać obsłużony przez wiele urządzeń korzystających obecnie z Androida.

W przeciwieństwie do poprzednich prób Microsoftu, ta może być udana. Dzięki poważnym zmianom w interfejsie, a także wprowadzeniu np. aplikacji uniwersalnych, zwiększa się zainteresowanie mobilnym Windows 10. Dotyczy to zarówno producentów sprzętu jak i oprogramowania, które do tej pory było najsłabszym ogniwem platformy. Lenovo już zapowiedziało, że w tym roku pokaże własny smartfon z tym systemem. Niedawno zainteresowanie Windows 10 wyraziła natomiast Mozilla, która może przygotować przeglądarkę Firefox w wersji uniwersalnej dla PC, tabletów i smartfonów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)