Microsoft może zmienić mechanizm aktywacji Windowsa

Microsoft może zmienić mechanizm aktywacji Windowsa

06.08.2012 11:08

Mechanizm i wymagania aktywacji Windowsa pozostają niezmienione od wydania Windowsa XP i raczej nie dlatego, że są one niezawodne. Jednak, jeśli wierzyć serwisowi Maximum PC, Microsoft w końcu zamknie luki, które umożliwiają piractwo na tak ogromną skalę.

Wydanie Windowsa 8 jest dobrym pretekstem do wprowadzania kolejnych zmian w ekosystemie Microsoftu, w tym modyfikację tego „zła koniecznego”, jakim jest system aktywacji Windowsa. Lepsze zabezpieczenie mechanizmów potwierdzających autentyczność flagowego produktu Microsoftu nikomu, poza piratami, nie powinno zaszkodzić, choć producenci sprzętu mogą nie być szczególnie zadowoleni. Priorytet mają oczywiście zmiany w wersji OEM (sprzedawanych wraz ze sprzętem) systemu.

Jeśli plotki niosą ziarno prawdy, Microsoft przestanie dostarczać jeden klucz aktywacyjny z każdym komputerem sprzedawanym z Windowsem. Zamiast tego producenci będą zobowiązani do zapisania na stałe klucza w BIOS-ie każdej nowej maszyny. Ponadto producenci będą musieli kontaktować się bezpośrednio z Microsoftem aby otrzymać odpowiednią liczbę kluczy aktywacyjnych dla systemów instalowanych na ich produktach. Zamiast nalepek z licencjami na nowych laptopach znajdziemy naklejkę „Genuine Microsoft”.

Nowy system aktywacji będzie zastosowany oczywiście do maszyn z Windowsem 8 i prawdopodobnie do niektórych urządzeń z Windowsem RT. Rozszerzenie go, aby obejmował również starsze wersje systemu jest teoretycznie możliwe, ale nie jest pewne, czy Microsoft będzie tego chciał. Jednak, jeśli Windows 7 będzie w użyciu tak długo, jak Windows XP w czasach wejścia Visty, prawdopodobnie zostanie również objęty nowym sposobem aktywacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (200)