Microsoft odpowiada na modularny projekt Ara pomysłem sprzed 30 lat

Microsoft odpowiada na modularny projekt Ara pomysłem sprzed 30 lat16.02.2016 14:44
Microsoft odpowiada na modularny projekt Ara pomysłem sprzed 30 lat

Biuro Patentów i Znaków Towarowych przyznało właśnie patent dotyczący konstrukcji… modularnych pecetów. Co ciekawe, jednym z jego wnioskodawców jest Tim Escolin, jeden z projektantów Microsoftu pracujących nad Surface’ami. Wniosek, który został okrzyknięty odpowiedzią Microsoftu na projekt Ara od Google trudno uznać jednak za szczególnie nowatorski.

Modularność, szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych, wyrasta na jeden z najpopularniejszych trendów 2016 roku. Niedawno pisaliśmy o tablecie Ara od Google, wymiana modułów na bardziej odpowiadające potrzebom konsumentów ma być także dostępna w przypadku tabletów Lenovo ThinkPad. Nic zatem dziwnego, że podobną koncepcje chce zrealizować Microsoft. I nie chodzi bynajmniej o zróżnicowane stacje dokujące do Surface’ów ale o projekt modularnego komputera stacjonarnego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wydawałoby się, że każdy komputer osobisty jest w pewnym sensie modularny w związku z możliwością wymiany podzespołów. Chodzi jednak w tym przypadku o możliwość dodawania kolejnych, zamkniętych w oddzielne obudowy, i łączone ze sobą moduły zawierające całe zestawy podzespołów. O ich specyfikacji nic dotychczas nie wiadomo. Priorytetem ma być jednak dla Microsoftu łatwość wymiany łączonych kolejnych modułów, które utworzą finalnie dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika stos.

350172770069800897

Zaskoczeniem może być jednak fakt, że Microsoftowi taki patent w ogóle przyznano, nie stanowi on bowiem szczególnie innowacyjnego rozwiązania. Niemal identycznie prezentuje się bowiem widoczny na powyższym zdjęciu komputer zgodny ze standardem PC/104. Produkcję takich urządzeń rozpoczęto w roku... 1987. Być może zabrakło tam eleganckich i błyskawicznych w montażu obudów, niemniej montowanie kolejnych kart rozszerzeń, stanowiących moduły, w ramach stosu jest niemalże identyczne, jak w przypadku pomysłu Microsoftu opatentowanego niecałe 30 lat później.

Nie jest to także nowość w kwestii samej konstrukcji. Podczas zeszłorocznych targów CES zaprezentowano bowiem Lenovo ThinkPad Stack. Był to stos składający się z różnego rodzaju modułów: między innymi głośników, dysku zewnętrznego czy modemu LTE. Gdyby zamiast Stacka podłączanego do laptopów ThinkPad, zastąpić je monitorem, to całość stanowiłaby mniej więcej pomysł, na który patent uzyskał Microsoft. Warto się zatem zastanowić, na ile firma ma zamiar odpowiadać na projekt Ara od Google, a na ile rewiduje pomysły sprzed trzech dekad.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)