Microsoft patentuje interfejs sterowany ciałem

Microsoft patentuje interfejs sterowany ciałem

Wojciech Cybulski
04.01.2010 16:42, aktualizacja: 04.01.2010 18:34

Graficzny interfejs użytkownika (GUI) sterowany przy użyciu myszki i klawiatury towarzyszy nam niemal od początku istnienia komputerów osobistych. Firma Microsoft ma jednak świadomość, że klawiatura i skopiowana od Apple mysz musi być kiedyś zastąpiona bardziej naturalnymi rozwiązaniami, toteż prowadzi intensywne prace nad interfejsem wykorzystującym do sterowania ludzkie mięśnie (muCIs).

Gigant z Redmond zgłosił w tej sprawie wniosek patentowy opisujący nowe sposoby komunikacji z komputerem wykorzystujące technologię elektromiografii (EMG). Microsoft proponuje, by do sterowania wykorzystywać aktywność elektryczną mięśni, odczytywaną przy pomocy specjalnych czujników. Aktualnie technologia ta pozwala na wykrywanie szeregu gestów, jednak nie umożliwia jeszcze płynnego sterowania komputerem bez potrzeby stosowania innych kontrolerów. Jak możemy zaobserwować na udostępnionym filmie demonstracyjnym, technologia ta ma spory potencjał i może znaleźć zastosowanie w przemyśle rozrywkowym oraz wielu gadżetach noszonych na ciele użytkownika.

Warto zauważyć, że muCIs nie jest jedynym kandydatem do miana kontrolera przyszłości. Spory postęp dokonał się także w dziedzinie sterowników kontrolowanych myślami, które wykorzystują do działania technologię elektroencefalografii (EEG). Jednym z pierwszych komercyjnych wdrożeń tego typu urządzeń był wydany przez firmę OCZ kontroler Neural Impulse Actuator (NIA) w momencie debiutu wyceniony na około 649 zł.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)