Microsoft porzuca języki IronRuby i IronPython

Microsoft porzuca języki IronRuby i IronPython

Grzegorz Niemirowski
22.10.2010 14:06

Microsoft podjął decyzję o zaprzestaniu rozwijania dynamicznych języków IronPython i IronRuby oraz przekazaniu ich w ręce społeczności.

Począwszy od 1 listopada, oba dynamiczne języki nie będą już wspierane przez Microsoft. Zajmie się nimi społeczność Open Source. O kierunku rozwoju IronPythona decydować będą: Miguel de Icaza, Michael Foord, Jeff Hardy i Jimmy Schementi. Z kolei koordynatorami IronRuby zostali: Miguel de Icaza i Jimmy Schementi. Wszystkie te osoby od dawna były już związane z pracami nad tymi językami.

Zarówno IronRuby jak i IronPython były związane z Open Source już od jakiegoś czasu. Najpierw były dostępne na otwartej licencji Microsoftu a następnie zostały wydane na licencji Apache 2, uznanej i popularnej w środowisku Open Source. Pełne udostępnienie dotnetowych języków społeczności jest na pewno wydarzeniem pozytywnym, jednak brak wsparcia ze strony Microsoftu może zahamować ich rozwój. Jim Hugunin, który tworzył IronPython, przechodzi obecnie z Microsoftu do Google. Stwierdził on, że porzucenie IronPythona i IronRuby przez MS nie było powodem jego decyzji ale tylko ją przyspieszyło.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)