Microsoft prezentuje i porównuje Windows Live Essentials Wave 4

Microsoft prezentuje i porównuje Windows Live Essentials Wave 4

Wojciech Cybulski
03.06.2010 22:57

Zapowiadany od dłuższego czasu zestaw programów i usług internetowych zgromadzonych pod marką Windows Live Essentials nabiera całkiem realnych kształtów. Na oficjalnej stronie Windows Live pojawił się właśnie przegląd nowości i ciekawych funkcji, które będzie zawierać odświeżona wersja pakietu Essentials.

W skład Windows Live Essentials wejdzie Messenger, Mail, Photo Gallery, Movie Maker, Writer, Sync i Family Safety. Aplikacje będą wyposażone w nowy interfejs bazujący na wstążce i mają w praktyczny sposób integrować się z systemem operacyjnym. Photo Gallery - program przeznaczony do katalogowania zdjęć - zostanie wyposażony w funkcję rozpoznawania twarzy i będzie w stanie po krótkim treningu automatycznie identyfikować osoby znajdujące się na fotografiach. Zintegrowana z aplikacją wyszukiwarka pozwoli zaś na filtrowanie zgromadzonych zdjęć według takich kryteriów jak data, geolokalizacja, tagi, nazwy zbiorów czy imiona osób znajdujących się na fotografii. Z kolei funkcja Photo Fuse umożliwi stworzenie zdjęcia pozbawionego wybranych elementów przysłaniających kadr - wystarczy zrobić kilka ujęć danej sceny, a program sam usunie np. ludzi, którzy weszli nam w obiektyw lub skoryguje zamknięte oczy jednego z fotografowanych. Użytkownik będzie mógł ponadto łączyć zdjęcia zgromadzone w Photo Gallery z nagraniami pobranymi z kamery cyfrowej i przy pomocy aplikacji Movie Maker w prosty sposób utworzy efektownie wyglądający klip wideo, który będzie można wyeksportować do formatu HD 720p lub 1080p, umieścić w serwisie YouTube i pochwalić się nim na Facebooku.

Aplikacja Mail ułatwi nam zarządzanie wiadomościami e-mail, kanałami RSS, grupami dyskusyjnymi i kalendarzem. Dzięki synchronizacji danych będziemy mieli stały dostęp do naszej poczty czy terminów - niezależnie czy w danym momencie będziemy podłączeni do Sieci, czy też nie. Dzięki Windows Live Sync możliwe stanie się zaś przesyłanie danych zgromadzonych na komputerze do chmury, dzięki czemu będziemy mieli do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do Internetu. Microsoft pokusił się także o porównanie (dokument PDF) swojego pakietu Windows Live Essentials do konkurencyjnych rozwiązań, między innymi do Apple iLife. W zestawieniu zawarto m.in. informacje o cenie obu pakietów - o ile na iLife musimy wydać minimum kilkadziesiąt dolarów, to Windows Live Essentials otrzymujemy całkowicie za darmo. Spore różnice występują także między samymi aplikacjami. W porównaniu Messenger vs. iChat stwierdzono, że ten drugi nie współpracuje z Yahoo! Messengerem, nie posiada gier ani zaawansowanych możliwości personalizacji, brakuje mu ponadto połączenia z Facebookiem, MySpace i kontem e-mail oraz dostępu poprzez iPhone czy przeglądarkę.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Photo Galery i iPhoto - program Apple jest uboższy m.in. o możliwości filtrowania zdjęć, identyfikacji osób poprzez analizę twarzy i możliwość jednoczesnej edycji wielu fotografii. Brakuje mu także funkcji Photo Fuse i Panoramic Stitch, automatycznego tworzenia filmów oraz eksportu zdjęć do serwisu Flickr. Również porównanie aplikacji Movie Maker & DVD Maker oraz iMovie & iDVD wypada korzystniej dla Microsoftu. Programom Apple brakuje tym razem funkcji AutoMovie, dynamicznego podglądu wszystkich efektów i animacji oraz możliwości tworzenia video maili. Sytuacja powtarza się, gdy porównujemy Windows Live Mail oraz Mail. Tutaj także produkt Apple okazuje się gorzej wyposażony - brakuje mu szybkiego podglądu e-maili, tworzenia nielimitowanych wielkością foto-maili oraz integracji z chmurą do przechowywania danych online. Także Writer wygrywa w starciu iWeb - w odróżnieniu od programu Apple jest on bowiem spokrewniony z pakietem Microsoft Office, wspiera tagowanie oraz posiada podgląd treści przed ich publikacją (np. na blogu).

Microsoft podaje, że odświeżony pakiet Windows Live Essentials zostanie wydany już wkrótce - konkretnej daty nadal brak. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji premiera pakietu nastąpi w sierpniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)