Microsoft rezygnuje z funkcji „Pokoje” w Windows Phone

Microsoft rezygnuje z funkcji „Pokoje” w Windows Phone
Redakcja

18.02.2015 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Microsoft właśnie poinformowała, że od marca zaprzestaje wsparcia dla jednej z funkcji jaką oferowała w swoim mobilnym systemie Windows Phone. Mowa o opcji pokoje, która pozwala m.in. na udostępnianie niektórych danych innym użytkownikom. Ja na razie nie są znane powody tej decyzji, ale w przyszłości najprawdopodobniej użytkownicy otrzymają element zastępczy w tworzonym obecnie Windows 10 dla smartfonów.

Funkcja pokoje i grupy jest dostępna na platformie Windows Phone i podobnie do niektórych innych nieco „nietypowych” rozwiązań pokazuje unikalność tej platformy, możliwości, których często próżno szukać w konkurencyjnych systemach. Dzięki pokojom możliwe jest tworzenie w telefonie specjalnego miejsca dla zaproszonych osób np. znajomych, w którym możemy udostępniać im swoje kalendarze, zdjęcia, notatki i nagrywane przy użyciu smartfonu filmy. Dostępny jest także grupowy komunikator, który ułatwia kontakt z takimi osobami. Funkcja ta pozwala na znaczne uproszczenie tak kontaktu rodzinnego jak i wspólnej pracy w grupie, na dodatek jest dostępna w systemie bez instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania.

Obraz

Od marca nie będzie już ona dostępna – takie informacje rozsyła obecnie Microsoft, choć nie podaje dokładnie, z czego wynika ta zaskakująca decyzja. Nie wiadomo dokładnie jak firma postanowiła zablokować tę funkcję, ale może to mieć związek z tworzonym właśnie Windows Phone 8.1 GDR2, bo do zmiany takiego składnika systemowego raczej konieczne będzie wypuszczenie choćby niewielkiej aktualizacji. Blokada spowoduje brak możliwości tworzenia nowych pokoi, zablokuje także zapraszanie nowych osób do już istniejących pokoi. Te będą nadal istnieć, nie stracimy więc żadnych danych, nadal będziemy mogli przeglądać udostępnione wcześniej materiały, choć dodawanie nowych nie będzie już możliwe. Można więc uznać, że pokoje zostaną „zarchiwizowane”, bo z funkcji aktywnej staną się bierną, dostępną jedynie do odczytu.

Nie wiadomo jak długo usługa będzie dostępna w wersji webowej po zalogowaniu się do konta Outlook.com. W przypadku Windows 10 Technical Preview funkcja pokoje nie będzie w ogóle dostępna. Zamiast tego ma pojawić się zupełnie nowe rozwiązanie pozwalające na bycie na bieżąco z rodziną, znajomymi, lub współpracownikami. Możliwe, że do tego celu Microsoft wykorzysta chmurę OneDrive, która obecnie przechodzi poważne zmiany od strony mechanizmu działania synchronizacji, a która jest stopniowo rozszerzana o nowe funkcje. Użytkownicy powinni więc zaczekać do wydania finalnej wersji Windows 10 aby dowiedzieć się, co takiego otrzymają w zamian.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)