Microsoft rozważał kupno Nokii, może się jeszcze zdecyduje

Microsoft rozważał kupno Nokii, może się jeszcze zdecyduje

12.06.2012 12:40

Według informatorów The Register, Microsoft rozważał kupno Nokii pod koniec ubiegłego roku. Dlaczego wtedy tego nie zrobił? Wtedy zakup okazał się nieopłacalny.

The Register twierdzi, że Microsoft miał wgląd w finanse Nokii pod koniec ubiegłego roku i na tej podstawie jego rzeczoznawcy mieli stwierdzić, czy i które ewentualnie oddziały producenta telefonów warto przejąć. Jednak Nokia od początku nie była zainteresowana sprzedażą, zaś Microsoft po bliższym przyjrzeniu się finansom producenta odstąpił od pomysłu. kilka miesięcy temu Microsoft musiałby zapłacić więcej, niż Nokia była warta, czym oczywiście nie był zainteresowany.

Jednak z analiz wynika, że Microsoftowi opłaci się kupić Nokię w przyszłym roku. Niegdysiejszy lider na rynku telefonów komórkowych od miesięcy ma poważne problemy finansowe i żadnych perspektyw na ratunek. Telefony z Windows Phone sprzedają się, lekko mówiąc, kiepsko, sprzedaż tych prostszych telefonów i smartfonów z Symbianem spada, a w księgach rachunkowych same straty. Akcje firmy osiągnęły najniższą cenę od 15 lat. W ciągu ostatnich 5 kwartałów finansowych Nokia straciła ponad 2 miliardy euro, ale w rezerwie ma jeszcze prawie 5 miliardów, które prawdopodobnie wyda w przyszłym roku. Kiedy Nokii skończą się pieniądze, Microsoft będzie miał niepowtarzalną okazję kupna fińskiej firmy za przysłowiowe grosze.

Nie jest jednak jasne, czy firma z Redmond nadal jest zainteresowana posiadaniem własnego producenta telefonów, ani czy naprawdę była tym zainteresowana pod koniec ubiegłego roku. Nie ulega wątpliwości, że w roku premiery Windowsa RT i Windows Phone 8 Microsoft cieszy się zainteresowaniem wielu innych producentów urządzeń mobilnych. Jednak w przyszłym roku sytuacja może się zmienić i taki zakup wyda się bardziej na miejscu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)