Microsoft Surface Pro 7: spróbowali z chłodzeniem pasywnym i nie wyszło

Microsoft Surface Pro 7: spróbowali z chłodzeniem pasywnym i nie wyszło

Wydajność jest poniżej oczekiwań, fot. Materiały prasowe
Wydajność jest poniżej oczekiwań, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
20.11.2019 09:00

Niepisaną tradycją Microsoftu stało się, aby podstawowy model tabletu Surface Pro oferował chłodzenie pasywne. Ale tym razem producent poszedł na całość i zastosował tego rodzaju układ nie tylko w modelu z dwurdzeniowym Core i3-1005G1, ale także w tym z czterordzeniowym i5-1035G4. Zgadnijcie, jaki jest tego efekt.

Oczywiście, że throttling. Inaczej być by nie mogło. Jak wynika z analiz serwisu Notebookcheck, wydajność nowego Surface'a Pro 7 z Core i5 potrafi spadać nawet o 27 proc. względem progu wyjściowego. Rozgrzany do czerwoności procesor pracuje z częstotliwością raptem 2 GHz, choć wstępnie osiąga 3,3 GHz. W efekcie przegrywa z jednostkami starszych generacji, od których w teorii powinien być kilkanaście proc. szybszy.

Czy jednak możemy za to ustawiać szafot dla Microsoftu? Cóż, sprawa jest bardziej skomplikowana. Pasywne chłodzenie do czterordzeniowego procesora z całkiem wydajnym iGPU to faktycznie odważna decyzja, ale według danych Intela, czip ten ma znamionową moc termiczną na poziomie 12-15 W. Testy wykazały, że przy szczytowym turbo generuje 47 W.

Wyniki punktowe w Cinebench R20, fot. Notebookcheck
Wyniki punktowe w Cinebench R20, fot. Notebookcheck

Przy czym Ice Lake to jednostki dość specyficzne. Deklarowana częstotliwość i5-1035G4 wynosi zaledwie 1,1 GHz, a reszta to turbo. Aż do 3,6 GHz. Producent sprzętu ma więc szerokie pole na dopasowanie czipu to własnych potrzeb. W przypadku Microsoft Surface Pro 7 ewidentnie wygrała maksymalizacja kultury pracy. To jednak nie zmienia faktu, że sprzęt działa poniżej oczekiwań. A IPC nowej mikroarchitektury idzie w komin przez taktowanie.

Czas renderowania sceny w Blender 2.79, fot. Notebookcheck
Czas renderowania sceny w Blender 2.79, fot. Notebookcheck

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)