Microsoft udostępnia drugą testową wersję PowerShell 3

Microsoft udostępnia drugą testową wersję PowerShell 3

Grzegorz Niemirowski
24.12.2011 12:45, aktualizacja: 24.12.2011 13:24

Microsoft udostępnił wersję Community Technology Preview 2 pakietu Windows Management Framework 3.0, w skład którego wchodzi m.in. powłoka PowerShell.

Powłoka PowerShell, będąca świetnym zamiennikiem przestarzałego Wiersza polecenia (cmd.exe), jest ciągle rozwijana przez Microsoft. Ciekawą nowością w wersji 3.0 jest cmdlet o nazwie Show-Command, który pozwala wprowadzać parametry uruchomienia innych cmdletów za pomocą GUI. Ma być on przydatny dla początkujących użytkowników, którzy nie znają składni danego polecenia a mają opory przed czytaniem pomocy. Ulepszony został edytor kodu ISE (Integrated Scripting Environment). Pojawiło się IntelliSense dodające podpowiedzi o składni poleceń oraz autouzupełnianie a także inne ułatwienia. Dodany został pasek z listą dostępnych poleceń. Wprowadzona została funkcja ułatwiająca dostęp do komend zawartych w niezaładowanych modułach. Teraz wywołanie takich komend powoduje, że zostaną one odnalezione a ich moduły zostaną załadowane automatycznie. Wyszukiwanie będzie przeprowadzane na podstawie listy katalogów ze zmiennej $PSModulePath.

Bardzo ciekawą nowością jest Windows PowerShell Web Access. Jest to w istocie serwer WWW bazujący na ISS, oferujący dostęp do konsoli PowerShell z poziomu przeglądarki internetowej. Jest to więc coś w rodzaju webowego telnetu. Obsługiwane jest dopełnianie poleceń a sama aplikacja webowa jest przystosowana do bezproblemowej pracy na smartfonach. Ponieważ wykorzystywany jest IIS, dostępne są oferowane przez niego mechanizmy uwierzytelniające, takie jak Kerberos czy CredSSP, można też korzystać z HTTPS. Dodano też inną interesującą webową funkcje: niektóre cmdlety mogą być udostępnione jako RESTowy webservice. Dzięki temu mogą być uruchamiane z innych komputerów, niekoniecznie pracujących pod Windows.

Finalna wersja PowerShell 3 zostanie wydana najprawdopodobniej wraz z Windows 8, jako jego składnik. Dostępna będzie też na Windows 7 i Windows 2008 R2. Użytkownicy Visty i XP będą musieli pozostać przy wersji 2, która jednak nadal pozostaje bardzo wygodnym i wszechstronnym narzędziem do zarządzania systemem Windows.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)