Microsoft udostępnia U-Prove

Microsoft udostępnia U-Prove

Grzegorz Niemirowski
05.03.2010 00:16, aktualizacja: 05.03.2010 12:18

Microsoft udostępnił testową wersję (CTP) frameworku U-Prove, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z zarządzaniem tożsamością.

Obecnie trudno znaleźć dobre rozwiązania, które pozwoliłyby łatwo a zarazem bezpiecznie zarządzać danymi osobowymi. Przykładowo podczas zakupów w Internecie przekazujemy dużo danych osobowych, które tak naprawdę nie są potrzebne do zawarcia transakcji. Ponadto przy płatności kartą podajemy jej numer i kod zabezpieczający. Nie mamy przy tym 100% pewności, że sprzedawca nie wykorzysta tych danych do zakupów w naszym imieniu, opieramy się tylko na zaufaniu do danego sklepu internetowego. Tak naprawdę bowiem nie przesyłamy określonej sumy pieniędzy, a dajemy pełny dostęp do środków powiązanych z kartą. Nie możemy też być pewni czy nasze dane nie zostaną przechwycone lub wykradzione. Brakuje mechanizmu, który pozwalałby w danej chwili przesłać tylko te dane, które są potrzebne.

Podstawy U-Prove opracował Stefan Brands, znany specjalista od kryptografii. Aby wprowadzić swój pomysł na rynek, założył firmę Credentica. W 2008 roku firmę tę kupił Microsoft. U-Prove opiera się na pomyśle tokenów tożsamości służących do przekazywania danych potrzebnych do wykonania konkretnej tożsamości, ale nie przekazujących nic więcej. Są one do tego odpowiednio szyfrowane aby nie mogły być sfałszowane, użyte ponownie lub też skojarzone z daną osobą. Przykładowo w przypadku zakupów muzyki online token pozwalałby na przesłanie określonej sumy do sklepu internetowego ale nie zawierałby żadnych danych osobowych, nie pozwalałby też na ponowne obciążenie klienta taką samą lub inną kwotą.

Aby systemy takie jak U-Prove miały szansę działać, muszą być powszechne. Dlatego też U-Prove SDK jest projektem Open Source, dostępnym na licencji BSD, a kod źródłowy jest dostępny w językach C# i Java. U-Prove integruje się z Windows CardSpace 2, Active Directory Federation Services 2 oraz Windows Identity Foundation.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)