Microsoft ujawnia cykl życia Windows 10. Ten OS skończy się szybciej, niż myśleliśmy

Strona głównaMicrosoft ujawnia cykl życia Windows 10. Ten OS skończy się szybciej, niż myśleliśmy
20.07.2015 16:29
Microsoft ujawnia cykl życia Windows 10. Ten OS skończy się szybciej, niż myśleliśmy

14 października 2025 roku zakończy się wsparcie dla Windows 10.Po tym terminie nie zostanie już wydana żadna łatka dla jeszczeniewydanego oficjalnie systemu operacyjnego Microsoftu. Przedstawionydzisiaj harmonogram cyklu życia „dziesiątki” zdziwił wieleosób, przekonanych dotychczasowymi deklaracjami, że system tenbędzie aktualizowany w nieskończoność, jako swoisteoprogramowanie w formie usługi.

Do tej pory Microsoft twierdził, że wsparcie dla Windows 10będzie zapewniane przez „cały okres życia urządzenia” – taksprawę przedstawiłTerry Myerson, szef działu Windows w swoim wpisie blogowym wstyczniu tego roku. Nikt nie wiedział wówczas, co to w praktyceznaczy – czy jeśli ktoś będzie miał w 2030 roku laptopa wciążdziałającego pod kontrolą „dziesiątki”, to Microsoft wciążbędzie mu dostarczał łatki, pozwalające przetrwać beznatychmiastowego zarażenia się po podłączeniu do InternetuPrzyszłości?

Windows Lifecycle Fact Sheet (źródło: microsoft.com)
Windows Lifecycle Fact Sheet (źródło: microsoft.com)

Teraz wiemy przynajmniej tyle, że nasze urządzenia z Windows 10po 14 października 2025 roku przestaną „żyć” – i jeśliktoś chciałby łatek bezpieczeństwa, będzie musiał sobie wykupićumowę CSA (Custom Support Agreement). Już zaś 13 października2020 roku zakończy się podstawowe wsparcie dla „dziesiątki”,co oznacza, że od tego momentu w systemie nie pojawią się żadnenowe funkcjonalności, a nowe oprogramowanie (np. Office) przestaniebyć rozwijane na Windows 10.

Nie bardzo wiadomo, jak ten harmonogram ma się do opowieści oostatnim klienckim systemie Windows,jakim miał być Windows 10, pogrążony w cyklu permanentnychaktualizacji, na wzór i podobieństwo oprogramowania webowego.Podane daty są zgodne za to z dotychczasową praktyką, znaną zpoprzednich wersji systemu. Czy zatem powinniśmy spodziewać sięjuż za kilka lat Windows 11?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)