Microsoft wprowadza obsługę formatu MKV do Windows 8

Microsoft wprowadza obsługę formatu MKV do Windows 8
Redakcja

10.12.2014 09:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie tylko Windows 10 będzie w stanie odtwarzać pliki multimedialne MKV bez pomocy zewnętrznego oprogramowania. Ostatnia aktualizacja aplikacji przeznaczonej do obsługi filmów wprowadza jego obsługę w Windows 8. Choć nie jest to rozwiązanie o dużych możliwościach, fakt ten powinien ucieszyć przede wszystkim osoby korzystające z wbudowanych programów np. na urządzeniach hybrydowych.

Trzeba przyznać, że systemy od Microsoftu dosyć kiepsko radzą sobie z popularnymi formatami multimedialnymi. Choć oczywiście zainstalować możemy wiele zewnętrznych aplikacji, to te wbudowane w system okazują się nieco ograniczone. Zmiany ma przynieść Windows 10, który od jakiegoś czasu jest w stanie obsłużyć pliki otwartego kontenera multimedialnego Matroska. Początkowo wydawało się, że rozwiązanie to będzie zarezerwowane tylko dla najnowszego, jeszcze nieukończonego systemu – mógłby to być przecież dodatkowy atut przy zachęcaniu do migracji na nowszą wersję, nawet, jeżeli haczyk połknęłaby niewielka liczba rybek.

Obraz

Najwidoczniej Microsoft postanowił nieco zmienić strategię. Ostatnia aktualizacja aplikacji Wideo (znanej także jako Xbox Video) wprowadza obsługę plików MKV dla systemu Windows 8. Program ten jest dosyć prostym odtwarzaczem uruchamianym w trybie Modern: pozwala na przeszukiwanie biblioteki multimediów na dysku, tworzenie kolekcji, uruchamianie pojedynczych plików, a także obsługuje napisy, o ile są już wbudowane w plik multimedialny. Teraz jest w stanie odtwarzać także pliki MKV – sprawdziliśmy to i faktycznie, testowy plik został uruchomiony bez najmniejszych problemów. Oczywiście funkcjonalność aplikacji jest niewielka, nie pozwoli nam ona skorzystać z np. zewnętrznych napisów, nie obsługuje też wielu innych kodeków audio i wideo stosowanych w udostępnianych materiałąch.

Najprawdopodobniej natywnej obsługi MKV nie zobaczymy już na Windows 7 – skoro Microsoft nie zdecydował się na aktualizację odtwarzacza Windows Media Player, a jedynie wykorzystał aplikację Modern, to może już stawiać krzyżyk na tym systemie. Póki co nie wiadomo nic o ewentualnym wsparciu dla bezstratnego formatu FLAC, uwielbianego przez audiofilów. Windows 10 będzie w stanie takie pliki odtwarzać, możliwe więc, że Microsoft zaktualizuje swoją aplikację Muzyka i wprowadzi obsługę FLAC także do starszej wersji systemu z kafelkami.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)