Microsoft zapłaci za algorytmy, które wskażą łatwe cele ataków. W puli 25 tys. dolarów

Microsoft zapłaci za algorytmy, które wskażą łatwe cele ataków. W puli 25 tys. dolarów

Microsoft zapłaci za algorytmy, które wskażą łatwe cele ataków. W puli 25 tys. dolarów
Oskar Ziomek
14.12.2018 16:26

Microsoft szuka sposobu, który pozwoli łatwo rozpoznawać komputery z Windowsem podatne na różnego rodzaju ataki. Jak informuje serwis ZDNet, producent zdecydował się zaoferować pieniężne nagrody w konkursie ogłoszonym na łamach serwisu Kaggle (którego właścicielem jest Google). W puli nagród znalazło się łącznie 25 tysięcy dolarów, z czego 12 tysięcy trafi do zespołu, który zaproponuje najciekawszy algorytm. Konkurs potrwa kilka miesięcy, a zgłaszane drużyny mogą być maksymalnie 8-osobowe.

Celem jest stworzenie algorytmu, który weźmie pod uwagę szereg czynników i parametry konkretnego komputera z systemem Windows, by obliczyć prawdopodobieństwo infekcji. Tu również nie chodzi o szansę na instalację konkretnego oprogramowania, ale o całą rodzinę szkodliwych programów, które mogą zaburzyć działanie danej maszyny. Mając na uwadze mnogość konfiguracji sprzętowych, skuteczne rozwiązanie prawdopodobnie będzie bazować przynajmniej częściowo na sztucznej inteligencji.

O szczegółach można przeczytać na blogu Microsoftu. Dowiadujemy się stąd, że biorący udział w konkursie dostaną do dyspozycji ponad 9 GB danych dotyczących prawie 17 milionów urządzeń i to na ich podstawie będą musieli stworzyć swoje algorytmy. Konkurs da naukowcom i badaczom z różnych środowisk nowe możliwości pracy nad rzeczywistym i aktualnym problemem, z wykorzystaniem zestawu świeżych danych od Microsoftu (...) Nie wszystkie komputery są równie podatne na złośliwe oprogramowanie; biorący udział w konkursie pomogą stworzyć modele do identyfikowania urządzeń, które są bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie, aby można było szybko im zapobiegać – czytamy we fragmencie na blogu.

Warto zwrócić uwagę, że w konkursie nagrodzonych zostanie łącznie aż 5 algorytmów. Jak wspomniano na wstępie, twórcy najlepszego otrzymają 12 tys. dolarów. Następne miejsca zostaną nagrodzone kolejno kwotami 7, 3, 2 i 1 tys. dolarów. Zespoły chcące wziąć udział w konkursie mogą się formować maksymalnie do 6 marca 2019 roku i do tego też czasu muszą przesłać swoje zgłoszenia, akceptując wcześniej regulamin. O szczegółach można przeczytać na stornie konkursu w serwisie Kaggle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)