Midori 0.5.8: przepisany na nowo Adblock, aktualizacja Webkit2 oraz panel notatek

Strona głównaMidori 0.5.8: przepisany na nowo Adblock, aktualizacja Webkit2 oraz panel notatek
07.04.2014 10:45
Midori 0.5.8: przepisany na nowo Adblock, aktualizacja Webkit2 oraz panel notatek
Redakcja
Redakcja

Pomimo licznych zabiegów deweloperów, wiele z obecnie dostępnych przeglądarek ma naprawdę spore wymagania sprzętowe i potrafi wyraźnie spowolnić podczas pracy nawet dosyć nowe maszyny. W dużej mierze jest to „wina” rozwoju samych stron internetowych, które stają się coraz bardziej rozbudowane. Czy oznacza to, że nie ma już sensu na tworzenie aplikacji naprawdę lekkich? Nie do końca. Sporej aktualizacji doczekała się przeglądarka Midori –niewielka, nastawiona na szybkość działania i niewielkie wymagania sprzętowe, która jest główną przeglądarką chociażby w dystrybucji Raspbian dla komputerów Raspberry Pi.

350048841774622657

Nowa wersja Midori to przede wszystkim dwie bardzo poważne zmiany. Pierwsza dotyczy Adblocka, rozszerzenia dzięki któremu przeglądarka może blokować reklamy. W przeciwieństwie do wielu innych aplikacji tego typu, Midori już w standardzie posiada taką funkcję, choć nie jest ona aktywna (należy włączyć ją w ustawieniach). Problem z nim polegał na tym, że twórca tego elementu od dawna nie dokonywał żadnych zmian i poprawek, a błędy jednak się kumulowały. W związku z tym postanowiono przepisać Adblocka z języka C do Vala, podzielić na osobne klasy i pliki, wykonać szereg testów jednostkowych, a także dodać wsparcie dla białych list. Obecnie po włączeniu dodatku na pasku stanu pokazuje się jego ikona, która umożliwia sterowanie jego działaniem. Autorzy zaznaczają, że nowa wersja powinna pomóc w wielu sytuacjach, gdy strony były nieprawidłowo wyświetlane podczas korzystania z Midori z włączonym blokowaniem reklam.

Drugą poważną zmianą jest duża aktualizacja samego silnika przeglądarki, czyli WebKit2. Wnosi ona dużo poprawek: m.in. poprawia zachowanie podczas zaznaczania tekstu, wprowadza wsparcie dla wielu procesów renderujących, poprawia ścieżki plików cookie, a także wyświetlanie favicon. Poza tym zespół pracujący nad przeglądarką dalej rozwija korektę pisowni, wprowadził także szybkie kończenie wpisywania fragmentów adresu www. i .com za pomocą skrótu CTRL+Enter. Niewielką, acz przydatną nowością może okazać się podręczny panel z notatkami tworzonymi przez zaznaczanie tekstu na stronach internetowych. Przeglądarkę Midori znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu, jest ona dostępna tak dla systemu Windows, jak i wielu dystrybucji Linuksa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)