Minecraft na Windows ruszy bez konieczności instalowania Javy

Minecraft na Windows ruszy bez konieczności instalowania Javy

Minecraft na Windows ruszy bez konieczności instalowania Javy
10.03.2015 17:17

Minecraft jest prawdopodobnie najpopularniejszą na świecie grąnapisaną w Javie – w jego otwartym świecie zabawia się jużponad 100 milionów zarejestrowanych użytkowników. Ilu z nich tylkodla Minecrafta pobrało i zainstalowało oficjalną wersję środowiskauruchomieniowego Javy – tego chyba nikt nie wie. Należący doMicrosoftu producent Minecrafta, studio Mojang, zdecydował sięgrającym na Windows ułatwić życie i oszczędzić im koniecznościwchodzenia w bliższy kontakt z oprogramowaniem Oracle'a.

O pracach nad nowym launcherem Minecrafta usłyszeliśmy po razpierwszy dwa miesiące temu. Wtedy deweloper Dinnerbone zaprosiłspołeczność Reddita do przyłączenia się do jego testów. Nowy launchermiał wyeliminować m.in. biały ekran ładowania, lepiej radzić sobie zawariami, i co najciekawsze, nie potrzebować wcześniejszej instalacjiJavy.

Obraz

Gra oczywiście nie została przepisana na Windows, to wciążaplikacja uruchamiana w JRE. Jednak nowy launcher wbudowujeśrodowisko uruchomieniowe w plik uruchamialny z Minecraftem. W tensposób użytkownicy nie otrzymują niczego, co byłoby im zbędne, naczele z problematyczną z perspektywy bezpieczeństwa wtyczką Javy.

Korzystający z nowego launchera mogą też mieć pewność, żeotrzymają najbardziej dla siebie optymalne środowisko. Duża częśćgraczy korzysta bowiem na 64-bitowych systemach z 32-bitowej Javy,nie mając specjalnie pojęcia, o co z tymi wersjami Java JRE w ogólechodzi. Dinnerbone zapewnia, że w wielu scenariuszach wersja64-bitowa sprawdza się znacznie lepiej, niż domyślnie oferowana przezOracle 32-bitowa – i taką właśnie otrzymają.

Tak samo nowy launcher zadba o regularną aktualizację JRE, wszczególności pozwoli na upowszechnienie Javy 8, do dziś używanejprzez niewielki odsetek graczy. Według Dinnerbone'a zmianywprowadzonew Javie 8 zwiększają wydajność zarówno grafiki jak i innychmechanizmów gry.

Póki co nowy launcher dostępny jest tylko na Windows (pobrać gomożecie z naszej bazy oprogramowania), ale w ciągu kilku najbliższychmiesięcy powinna pojawić się też wersja na OS X. O wersji na Linuksanic raczej nie słychać, ale tam nie powinno być to problemem –efektywny system zarządzania pakietami w większości linuksowychdystrybucji sprawia, że ich użytkownicy korzystają z najnowszych,zgodnych z systemem wersji JRE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)