Misja Occupy Flash: uwolnić internet od Flasha

Misja Occupy Flash: uwolnić internet od Flasha

21.11.2011 13:11

Aby przyspieszyć śmierć wtyczki Flash Player, zorganizowany został ruch społeczny, który zachęca do odinstalowania wtyczki i korzystania ze stron korzystających z HTML5.

Uśmiercenie Flasha na platformach mobilnych nie wystarczy, grupa Occupy Flash domaga się usunięcia Flash Playera również z naszych komputerów, a najlepiej całkowitego zakończenia rozwoju tej technologii poza platformą Adobe Air. Według manifestu wtyczka jest pełna błędów, zaburza stabilność przeglądarki i wymaga częstych aktualizacji, aby utrzymać jako-taki poziom bezpieczeństwa. Sam Adobe przyznał, że HTML5 jest dużo lepszym rozwiązaniem na platformach mobilnych. Pokaźna grupa serwisów, z YouTube na czele, już rozpoczęła migrację z Flasha na HTML5, więc proces ten jest nieunikniony. A grupa Occupy Flash ma zamiar ten proces przyspieszyć.

Occupy Flash to prawdopodobnie grupa deweloperów, którzy mieli styczność z Flashem w swojej karierze zawodowej, i którzy wolą pozostać anonimowi. Manifest grupy zupełnie celowo bazuje na populistycznej retoryce, choć jego misja wcale nie bazuje na najpopularniejszych aktualnie wśród użytkowników Internetu poglądach, a cel jest jasno określony — uwolnić świat od Flasha.

Oczywiście każdy może zostać bojownikiem o świat wolny od wtyczki Flash Player. Należy zacząć od siebie i samemu zrezygnować z wtyczki oraz korzystać z dostępnych alternatyw. Nie bez znaczenia jest również budowanie stron bez Flasha, rozpowszechnianie informacji o ruchu, a także „oświecanie” mniej zorientowanych w temacie znajomych. Pytanie tylko, czy HTML5 jest już dostatecznie dojrzały, żeby wdrażać go siłą wszędzie, gdzie mamy do czynienia z materiałami multimedialnymi i aplikacjami?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)