Mobilny Edge walczy z dezinformacją, wprowadził ocenę jakości wiadomości

Mobilny Edge walczy z dezinformacją, wprowadził ocenę jakości wiadomości

Mobilny Edge walczy z dezinformacją. Wprowadza ocenę autentyczności wiadomości
Mobilny Edge walczy z dezinformacją. Wprowadza ocenę autentyczności wiadomości
21.01.2019 21:09

Dezinformacja, fake news, teorie spiskowe – internet jest pełen takich treści. Powstały nawet specjalne serwisy informacyjne, pełne wiadomości potwierdzających płaskość Ziemi czy podżegające konflikty międzynarodowe. Bardziej subtelne na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od wiarygodnych źródeł, chyba że korzystamy z mobilnej wersji przeglądarki Microsoft Edge. W aplikacji możemy włączyć mechanizm weryfikujący wiarygodność portali.

Microsoft nawiązał współpracę z inicjatywą NewsGuard. Weterani rzetelnego dziennikarstwa oceniają serwisy informacyjne pod kątem dobrych praktyk i prawdziwości podawanych informacji. System oceniania NewsGuard jest domyślnie wbudowany w przeglądarkę Microsoft Edge dla iOS-a w wersji beta. Na Androidzie jest już dostępna dla wszystkich w stabilnej wersji przeglądarki. NewsGuard można włączyć w ustawieniach aplikacji. W polskiej wersji została nazwana „Klasyfikacja wiadomości”.

Obraz

Po włączeniu tej opcji wiarygodne źródła będą oznaczane na zielono. Na razie są to głównie uznane amerykańskie marki, ale lista zapewne będzie się wydłużać. Wątpliwe źródła zaś, które nie starają się podawać prawdziwych informacji lub celowo podają fałszywe, będą oznaczane na czerwono.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli traficie na źródło, którego NewsGuard jeszcze nie zna, zobaczycie tarczę czarno-białą. Można oczywiście wysłać link do strony specjalistom z NewsGuard i zaproponować analizę. Na razie trudno powiedzieć, czy NewsGuard zostanie rozszerzony na źródła z innych krajów, ale inicjatywa zapowiada się bardzo ciekawie.

Edge nie jest oczywiście jedyną przeglądarką, która może skorzystać z identyfikacji NewsGuard. Dostępne są też rozszerzenia dla Firefoxa, Chrome'a, Safari i Edge'a na desktopie. Rozszerzenie będzie oceniać także wyniki wyszukiwania i linki zamieszczane na serwisach społecznościowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)