Mobilny Lightroom dostępny za darmo, bez abonamentu i bez logowania

Mobilny Lightroom dostępny za darmo, bez abonamentu i bez logowania

Mobilny Lightroom dostępny za darmo, bez abonamentu i bez logowania
08.12.2015 14:54

Zgodnie z zapowiedziami z tegorocznej konferencji Adobe MAX, mobilny Lightroom jest dostępny bez abonamentu i nie trzeba logować się na konto Creative Cloud, by edytować zdjęcia na smartfonie lub tablecie. Profesjonalne i cenione narzędzia może teraz mieć każdy miłośnik fotografii.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie na systemy iOS i Android, ale do niedawna do działania wymagała logowania do Creative Cloud i opłaconego abonamentu. Najpierw konieczność logowania została wyłączona na urządzeniach z jabłkiem, a dziś także na Androidzie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Bez logowania do Creative Cloud można zbudować bibliotekę zdjęć z tego, co znajduje się na smartfonie. Po zaimportowaniu wybranych zdjęć zbudowana zostanie kolekcja, a pliki zostaną posortowane według daty. Można także w ustawieniach programu włączyć automatyczne dodawanie zrobionych smartfonem zdjęć do kolekcji.

W widoku zdjęcia dotknięcie ekranu dwoma palcami pozwoli wyświetlić więcej informacji na jego temat. Zobaczymy więc informacje o ogniskowej, czasie naświetlania, czułości, nazwie pliku i tym podobne. Przesunięcie palcami w górę i w dół pozwala oflagować zdjęcie lub ocenić w skali od 1 do 5 gwiazdek. Dzięki temu łatwo można zebrać w jednym miejscu te najlepsze i zdecydować, które zdjęcia można spokojnie usunąć z pamięci telefonu.

Obraz
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

U dołu ekranu znajdziemy narzędzia edycji, które są dość oczywiste. Maskownica oznacza oczywiście kadrowanie. W mobilnym Lightroomie mamy możliwość obrócenia zdjęcia o dowolny kąt, automatycznego prostowania (świetnie sprawdza się jeśli na zdjęciu widać horyzont), a także wybrania proporcji obrazu.

Obraz

Suwakami oznaczono tradycyjne narzędzia do poprawiania zdjęć, w aplikacji opisane jako „dodatkowe”. Tu możemy poprawić balans bieli zdjęcia (na przykład jeśli jest zbyt żółte lub zbyt niebieskie, można wybrać kolor, który ma być czarny, szary albo biały – reszta zdjęcia zostanie dostosowana automatycznie). Dalej można poprawić jasność, kontrast, jasność oświetlonych i zacienionych fragmentów zdjęcia osobno, punkt bieli, punkt czerni, nasycenie kolorów oraz wyrazistość krawędzi. Wszystkie zmiany można wprowadzać zarówno na zdjęcia kolorowe, jak i czarno-białe. Przytrzymując ikonkę przysłony zyskamy dostęp do krzywych, precyzyjnej kontroli barw oraz wienietowania.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W części oznaczonej przez trzy kółka znajdziemy mnóstwo ciekawych efektów, podzielonych na kategorie. Znajdziemy tu filtry czarno-białe, winiety, szumy oraz efekty wydobywające szczegóły i redukujące szum na zdjęciach.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Co ważne, zmiany wprowadzone na jednym ze zdjęć można w każdej chwili skopiować do innego zdjęcia, przytrzymując jeden palec na ekranie. Aplikacja zachowuje historię zmian, więc w każdej chwili można je wycofać. W trybie edycji przytrzymanie ekranu trzema palcami pozwala porównać obraz „przed” i „po” edycji. Gotowe zdjęcie ze zmianami można udostępnić dalej.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Oczywiście możliwość zalogowania się na konto Creative Cloud nadal istnieje i dostarcza dodatkowe możliwości. Można na przykład synchronizować zdjęcia z biblioteką Lightrooma na komputerze.

Aplikację Lightroom Mobile znajdziecie w naszym katalogu dla systemów iOS i Android.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)