Modułowe smartfony Ara jeszcze w tym roku: wymienisz nawet obiektywy kamery

Modułowe smartfony Ara jeszcze w tym roku: wymienisz nawet obiektywy kamery

Modułowe smartfony Ara jeszcze w tym roku: wymienisz nawet obiektywy kamery
15.01.2015 13:15

O pomyśle stworzenia smartfonu, który składałby się z wybieranych samodzielnie przez użytkownika modułów pisaliśmy już wielokrotnie. O samej koncepcji głośno było już w 2013 roku. Okazuje się, że mimo zawirowań wynikających ze sprzedaży Motoroli, prace zatrudnionego przez Google zespołu odpowiedzialnego za modułowe smartfony Ara zbliżają się ku końcowi.

Smartfony Ara mają pozwolić użytkownikom na dowolne dostosowywanie podzespołów do swoich potrzeb. O ile w przypadku większości dostępnych na rynku urządzeń możliwa jest jedynie ingerencja w oprogramowanie, o tyle Ara daje możliwość odłączenia na przykład modułu zwierającego aparat i podłączenia dodatkowej baterii. Cały proces może odbywać się bez wyłączania smartfonu dzięki specjalnie zaprojektowanej płycie głównej.

Wczoraj odbyła się konferencja w całości poświęcona smartfonom Ara. Najważniejszą informację stanowią szczegóły wprowadzenia produktu na rynek. Google poinformowało, że pierwszym krajem, którego mieszkańcy będą mieli możliwość testowania urządzenia będzie Portoryko. Taki wybór jest uzasadniony specyfiką tamtejszego rynku: 77% użytkowników przegląda Sieć z urządzeń mobilnych. Ważnym czynnikiem jest także duże zróżnicowanie popularnych w Portoryko urządzeń. Sprzedają się zarówno budżetowe produkty, jak i sprzęt klasy premium. Można więc założyć, że możliwość samodzielnego wyboru podzespołów w urządzeniu spotka się w Portoryko z entuzjastycznym przyjęciem.

Oprócz szczegółów dotyczących pilotażowego programu dystrybucji, na konferencji został zaprezentowany kolejny prototyp urządzenia, noszący nazwę Spiral 2. Z nowości należy wymienić wprowadzenie do modułów elementów umożliwiających im komunikację radiową. Ponadto przeniesiono magnesy mocujące moduły w urządzeniu z tylnej jego powierzchni na krawędzie, co ma pozytywnie wpłynąć na spasowanie elementów.

Źródło: thenextweb.com
Źródło: thenextweb.com

Podczas konferencji zaprezentowano także Ara Marketplace, w którym będzie można zakupić moduły do urządzenia. Sklep udostępni także wirtualny kreator konfiguracji, który na podstawie wybranych przez użytkownika modułów będzie obliczał cenę, długość czasu pracy urządzenia na baterii oraz parametry dotyczące wydajności. Możliwe będzie także kupno całych paczek modułów: na przykład w pakiecie fotograficznym będą dostępne różne moduły ze zróżnicowanymi obiektywami.

Dokładna data uruchomienia programu pilotażowego nie jest znana. Wiadomo jednak, że mieszkańcy Portoryko będą mogli testować modułowe smartfony Ara jeszcze w tym roku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)