Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Oko sprawiedliwości

W ostatnim czasie nasila się fala kradzieży w ogrodach działkowych w mojej okolicy. I chociaż mnie w tym roku jeszcze nie dosięgnęły macki tajemniczego złodzieja, to postanowiłem go uprzedzić (o ile nie jest czytelnikiem bloga DobrychProgramów) i zamontować prosty system monitoringu. Plan jest taki, żeby nawet pod osłoną nocy został wykryty najmniejszy ruch, a następnie wszczęty alarm.

Pierwszym elementem tego systemu będzie kamera P2P NoIR (model SunEyes SP-T01EWP) zakupiona w Chinach za 45$, o kolejnych elementach opowiem w kolejnym wpisie.


Niestety, całą zabawę z systemem monitoringu na działce komplikuje jedna, ale dość poważna sprawa. Osoby, z którymi o tym rozmawiałem, mają przeważnie jedno zastrzeżenie- co będzie, jak łupem złodzieja padnie również kamera wraz ze wszystkimi nagraniami?
Problem można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy- schować kamerę w miejscu niewidocznym/niedostępnym i liczyć na odrobinę szczęścia, że złodziej jej nie zobaczy. Taką możliwość odrzuciłem od razu, z prostego powodu. W zeszłym roku u znajomej z altanki złodzieje wyrwali wszystkie kable ze ścian. W końcu miedź dalej jest w cenie.

Drugi sposób- zapewnić stały dostęp do Internetu, a wszystkie nagrania automatycznie wysyłać na serwer FTP. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Tylko znowu pojawia się jedno małe ale. Zamiast jednego urządzenia trzeba zostawić przynajmniej dwa oraz dochodzą dodatkowe opłaty za Internet mobilny.

Nie patrząc na koszty, oczywiście w granicach rozsądku, postanowiłem podłączyć kamerę do routera z modemem LTE. Na szczęście w ostatniej chwili załapałem się na nielimitowany LTE za 9,99 netto miesięcznie.

Dodatkowo, dzięki takiemu zabiegowi, zyskałem podgląd na żywo z ogrodu, co dodatkowo cieszy oko, szczególnie w okresie wiosennym.

Słów kilka o samej kamerze

Parametry techniczne:
 • Przetwornik CMOS nagrywający obraz w rozdzielczości 480p,
 • Moduł z kamerą czułą na światło podczerwone,
 • obsługa WiFi 802.11 b/g,
 • obrotowa głowica z obiektywem (poziom 355 stopni, pion 90 stopni),
 • obsługa kart microSD max 32GB,
 • dwukierunkowe audio,
 • Tryb nocny- 11 diod IR,
 • Wejścia/wyjścia (I/O) pozwalające podłączyć kamerę do systemu alarmowego,
 • zasilanie 5V.
Uruchomienie i wstępna konfiguracja kamery nie zajmuje więcej niż 2 minuty. Załączone oprogramowanie jest intuicyjne i nie powinno nikomu sprawiać problemów. Tym bardzie, że interface programu jest w języku polskim. Jak dla mnie funkcjonalność oprogramowania jest w zupełności wystarczająca.
Bez zbędnego zagłębiania się w każdą dostępną opcję, nadmienię tylko, że jak przystało na rasową aplikację do video-monitoringu, PC SunEyes pozwala na dokładne patrolowanie wybranego obszaru, do dyspozycji mamy:
 • patrol poziomy,
 • patrol pionowy,
 • ruch po wcześniej ustalonej ścieżce wraz z ustalonym czasem postoju w danej pozycji,
 • zmianę szybkości obrotu. Przy najwyższej prędkości obrotu w poziomie, ruch w pełnym zakresie zajmuje 16 sekund.Natomiast w najwolniejszym trybie ta sama droga zajmuje kamerze 65 sekund,
 • zoom cyfrowy,
 • zoom optyczny (niedostępny dla tego modelu).
Jedną z przydatniejszych możliwości kamery jest funkcja dwukierunkowego audio. Bez problemu można nasłuchiwać otoczenie kamery, a w razie wykrycia ruchu, będzie można pozdrowić intruza ciepłymi słowami, które wydobędą się z głośnika umieszczonego w podstawie kamery.
Ponadto kamera posiada trzy tryby nagrywania video. Dwa do stosowania w pomieszczeniach (50 Hz i 60 Hz) oraz tryb "na zewnątrz". Jeżeli tryb nagrywania nie będzie odpowiedni do usytuowania kamery, zobaczymy białą planszę.

Konfiguracja przez przeglądarkę

O wiele większe możliwości konfiguracji kamerki uzyskamy po wpisaniu adresu: http://ip_kamery:81/admin.htm
Opcje warte odnotowania to:
 • Ustawienia DDNS. Usługa pozwalająca na dostęp do kamerki bez konieczności posiadania zewnętrznego IP,
 • zaawansowane funkcje alarmu wraz z harmonogramem,
 • ustawienia poczty e-mail,
 • ustawienia klienta FTP,
 • możliwość ustawienia nagrywania filmów z dźwiękiem.
Wymienione powyżej opcje są możliwe do włączenia tylko z poziomu przeglądarki.

Android

Po pobraniu ze sklepu Google Play bezpłatnej aplikacji Suneyes, cały system monitoringu zyskuje na funkcjonalności.
Wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się na spodzie kamery oraz podać hasło, aby móc zdalnie zarządzać kamerą. Poza oczywistą opcją jak zmiana położenia kamery, mamy również dostęp do zgromadzonych na karcie SD nagrań i zdjęć.
W przypadku wykrycia ruchu na ekranie smartfona błyskawicznie pojawi się powiadomienie. Dzięki czemu bardzo szybko można zareagować na zdarzenie.
Sama aplikacja działa bardzo płynnie i nie miałem z nią żadnych problemów. Aplikacja bez problemu współpracuje z Androidem w wersji 5.x
Jedyną wadą jest wpływ aplikacji na baterię smartfona, która drenuje ją niemiłosiernie. Aplikacja zainstalowana na tablecie Nexus7 po kilku godzinach w trybie nasłuchiwania wyssała całą energię z akumulatora, i to przy wyłączonym ekranie.

Przykładowe nagrania

Ponieważ kamerę od ogrodu oddziela teraz podwójna szyba, wewnątrz której zbiera się para wodna to nagrania są zniekształcone i nie odpowiadają rzeczywistym możliwościom kamery.

Za kilka dni przeniosę kamerę na zewnątrz, co pozytywnie wpłynie na jakość nagrań.

Podsumowanie

O ile w moim przypadku, gdzie kamera będzie umiejscowiona w odległości 3-4 metrów od ścieżki, jakoś specjalnie nie martwię się jakością nagrań. Jak przystało na kamerę NoIR, ujęcia wykonane w nocy i w ciemnych pomieszczeniach są wystarczająco czytelne i bez problemu pozwolą na rozpoznanie niepożądanych elementów. Doświetlenie niewidocznym dla ludzkiego oka światłem z zakresu podczerwieni diodami IR ma niewątpliwą zaletę, jak dla mnie, niestety ma też dużą wadę. Diody IR "żarzą się", przez co
po zmroku rzucają się w oczy.

Nad rozwiązaniem tego problemu już pracuje, diody IR wbudowaną w kamerę zostaną wyłączone, a w niewidocznym miejscu zamontuje panel z kilkoma diodami IR padający prosto na ścieżkę.

Podczas testów i użytkowania nie napotkałem większych problemów z urządzeniem. Cena jaką trzeba zapłacić za kamerę jest adekwatna do jej możliwości.
Zapomniałem dodać, że kamera będzie ukryta wewnątrz pomieszczenia, nie wiem jak wytrzyma wiosenne przymrozki i nawet nie chcę tego sprawdzać.
Natomiast wykrywanie ruchu poprzez czujnik PIR działa poprawnie, przy wyższej czułości dość często zdarzają fałszywe alarmy.

Na początku wpisu wspominałem, że kamera jest pierwszym elementem, który strzeże mojego ogrodu. Kolejne elementy układanki są już w drodze z Chin.
Jak wszystko dobrze pójdzie, to system monitoringu będzie zalążkiem czegoś, co dzisiaj roboczo nazywam "SmartGarden" Skoro są już inteligentne domy, to czemu by nie pokusić się o zrobienie inteligentnego ogrodu? W nadchodzącym sezonie przetestuje manualny system kropelkowego nawadniania, a kto wie czy w przyszłym roku nie będzie to wszystko sterowane automatycznie ? (czujniki wilgotności gleby już zakupiłem) Poza tym dość intensywnie myślę nad automatyczną regulacją temperatury powietrza w
szklarni. Ale to może innym razem. Najpierw muszę naprawić dach szklarni po zimie.

Kolejny odcinek o systemie monitoringu pojawi niebawem. 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 15.03.2015 15:22

Nie lepiej było nająć do ochrony ogródka, tego pana co w Ustce poławia bursztyny- ma fajną siatkę, to złodzieja raz, dwa by złowił ;)

macminik   18 #2 15.03.2015 15:23

Panie, ale na tym filmie to nic się nadzieje. Nuda. Wogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Aż dziw bierze, że nie wzorujesz się na zagranicznych. Jak weźmiesz złodzieja zagranicznego, to wie Pan.... To jego twarz aż coś.. wie Pan....trudno mi w tej chwili powiedzieć, ale jego twarz coś wyraża. Wie Pan o co chodzi ? A polski złodziej.... Pustka, pustka... Nic.

A kamerka ciekawa sprawa.

Quest-88   16 #3 15.03.2015 15:24

Co to za oferta "LTE bez limitu" za dyszkę?

  #4 15.03.2015 15:42

@macminik: Jaki kraj, taki złodziej - nic nie poradzisz ;)

A co jak i tak zajumają kamerkę, mimo podłączenia do neta? Zakraść się w kapturze to przecież nie problem :P

mordzio   15 #5 15.03.2015 15:45

@Mr_Kradziej (niezalogowany): Obawiam się, że ochroniarz nic nie zdziała. Ostatnie włamania sugerują, że to robota kogoś z zewnątrz.

@macminik: Liczyłem na to, że w kadr wpadnie chociaż jakiś kot. Niestety wszystkie gdzieś pouciekały. Obiecuje podmienić filmik na bardziej interesujący :)

@Quest-88: Play dla Firm (promocja zakończona w lutym)

mordzio   15 #6 15.03.2015 15:46

@gowain: Zakładam, że złodziej nie będzie aż taki inteligentny. Poza tym kamerki są zamaskowane i nie rzucają się w oczy.

Liberator   9 #7 15.03.2015 15:49

Bardzo fajny wpis, dobrze się czytało a to na blogach nie takie znowu częste.

mordzio   15 #8 15.03.2015 15:52

@Liberator: Dziękuje za miłe słowa. Za tydzień pojawi się kolejny wpis dotyczący monitoringu.

  #9 15.03.2015 15:54

Ukryta pod płotem Deska z nabitymi gwoździem to najlepszy sposób na niechcianych gości.

  #10 15.03.2015 15:55

Na ile wyceniasz taki monitoring?

mordzio   15 #11 15.03.2015 16:11

@Antyzlodziej (niezalogowany): Interesujący pomysł, obawiam się tylko, że w razie czego złodziej pozwie mnie za utratę zdrowia.

duffee   11 #12 15.03.2015 16:27

@mordzio: wiesz czego szukac i unikniesz tego

mordzio   15 #13 15.03.2015 16:34

@duffee: Masz rację, każde zabezpieczenie można obejść i liczę się z tym, że złodziej może mnie przechytrzyć. Tylko tak jak wspominałem, kamera jest jednym z wielu elementów. Czujniki ruchu oraz mikrofony podniosą skuteczność całego systemu.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #14 15.03.2015 16:47

@macminik: Taa, a do tego oprawa dźwiekowa tez do bani:)

  #15 15.03.2015 17:23

@mordzio: Mikrofony? To już lepiej głośnik, przez który możesz nadawać z domu ;)

xywa11   10 #16 15.03.2015 17:29

Może mieszkam w spokojnym rejonie, ale czy to nie przesada z tymi kamerami, czujnikami ruchu, mikrofonami itd? Wyjaśnij mi swoje motywy.

duffee   11 #17 15.03.2015 17:36

@mordzio: wszystko da sie obejsc - nie ma zabezpieczenia ktorego nie da sie zlamac, a im bardziej pojdziesz w zabezpieczenia tym latwiej ktos znajdzie w nich luke , wezmy przykladowa sytuacje - ktos chce sprawdzic co masz, to wezmie byle jakie ciuchy, buty, czapke itp, nie bedzie widac twarzy , wejdzie -moze cos wyniesie , moze nie - i potem te ciuchy wywali do smienika - i buty tez - wiec szukaj wiatru w polu - a jak bedzie go widac , to skad pewnosc ze to ta osoba - moze ma peruke czy inne rzeczy, ktore pomagaja zmienic wyglad.

mordzio   15 #18 15.03.2015 17:40

@Shaki81: Marudzisz! ;p

@gowain: Mikrofony posłużą jako czujniki tłuczonej szyby. Z tymi głośnikami to niegłupi pomysł, takie z 200W powinny się nadać:)

@xywa11 U mnie też jest względnie spokojnie, ostatnio giną tylko rośliny. Co utwierdza mnie w przekonaniu, że złodziejem jest sąsiad. Motywy? Po pierwsze chce zobaczyć twarz tej osoby, bo od lat wspólnota nie może poradzić sobie z tymi kradzieżami. Dla mnie jest to świetna zabawa, a kamery traktuje jaką podstawę większego systemu.

Dzisiaj uruchomiłem drugą kamerę :)

Axles   18 #19 15.03.2015 17:42

Też miałem jakiś czas temu plany zamontowania kamerki, tylko właśnie problem internetu, a raczej jego braku mnie trapił. Ostatecznie zwątpiłem bo za mało korzyści względem wydanych pieniędzy na sprzęt i czasu poświęconego na to :) Załóżmy, że namierzysz takiego złodzieja, tzn. jego twarz będziesz miał, czy to w świetle prawa może służyć jako dowód czy jest jak z kamerami w samochodach jedynie do własnych celów można używać i chyba nawet jako dowód w sądzie nie może posłużyć?

  #20 15.03.2015 17:43

@mordzio: I przez głośniki: "To ja twoja zmarła babcia Eleonora. Dlaczego wnuczku kradniesz te roślinki?" :P

mordzio   15 #21 15.03.2015 17:43

@duffee: Oczywiście masz rację, ale weź pod uwagę jedno. Od chwili wykrycia włamania do czasu, w którym zjawię się na miejscu minie do 4-5 minut.
Poza tym, przy wejściu do ogrodu, jest kamera o której nie wszyscy wiedzą:)

xywa11   10 #22 15.03.2015 17:43

@mordzio: Ahahah, ale mnie rozbawiłeś, giną rośliny :P!

A tak na serio: co zobisz jak tego jegomościa złapiesz? Przedstawisz mu dowody, czy zgłosił sprawę na policję?

  #23 15.03.2015 17:44

@xywa11: Zebranie wspólnoty -> Dowody -> Lincz :P

duffee   11 #24 15.03.2015 17:46

@gowain: a za lincz do sądu i wiecej klopotow jak za kradziez

btw moze zrobisz www tej kamery by kazy mogl sobie zobaczyc - roftl

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #25 15.03.2015 17:47

@xywa11: Rośliny potrafią być cenniejsze niż miedź;)

Jeżeli na nagraniu będzie osoba, którą podejrzewam to kamień spadnie mi z serca. Jeżeli będzie to inna osoba, to nie wiem co zrobię. Na pewno postaram się złapać złodzieja na gorącym uczynku.

  #26 15.03.2015 17:48

@duffee: Zwłoki się na działkach zakopie, zmowa milczenia itp. itd. ;)

mordzio   15 #27 15.03.2015 17:49

@gowain: Słyszałem, że zakopywanie zwłok pod jabłoniami poprawia plony ;)

#r2d2#   13 #28 15.03.2015 18:13

Ciekawa sprawa. A może tak zamontować automatycznie opuszczane kraty w oknach i w drzwiach? Delikwent wybije szybę, wejdzie do środka, a tu kraty trach i zostaje mu tylko czekać aż przyjdzie po niego mordzio i zrobi z nim porządek ;-)

duffee   11 #29 15.03.2015 18:18

@mordzio: znasz to z autopsjii ??

mordzio   15 #30 15.03.2015 18:23

@#r2d2#: Można posunąć się jeszcze dalej i zainstalować zdalnie sterowany paralizator;) Najpiękniejsze jest to, że dzisiaj można zrealizować każdy pomysł a jedynym ograniczeniem są pieniądze.

@duffee Ze słyszenia. Poważanie. Nieraz słyszałem opowieści o zakopanych psach pod drzewami owocowymi. Oczywiście psy wcześniej odeszły w naturalny sposób.

xywa11   10 #31 15.03.2015 18:27

@mordzio: Bałbym się podejmować jakiekolwiek "akcje", jeśli nie mam pewności kto to jest. Jeśli to jest sąsiad, to pewnie nic by się nie stało, ale pomyśl, jeśli jest to jakiś "dzieciak" z nożem/bronią palną. Nawet nie chcący, ze strachu, może się stać krzywda Tobie lub jemu/jej.

mordzio   15 #32 15.03.2015 18:39

@xywa11: Zgoda, sąsiadowi pozwoliłbym kraść spokojnie, gromadząc jednocześnie materiał dowodowy. Na obcego naślę policję;)
Oczywiście nie popadam w paranoje, jeżeli jakiś dzieciak przeskoczy przez płot po parę jabłek nic się nie stanie.

ArturP   6 #33 15.03.2015 19:07

@Antyzlodziej (niezalogowany): Ja tam bym zamontował kilka min M18A1 Claymore

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #34 15.03.2015 19:13

Jak za taką cenę to dobra opcja. Ale jakoś nagrań fatalna. Ogólnie w tej cenie nie ma szans na coś porządnego. Ale przynajmniej mniejsza strata jak się coś stanie...

saturno   11 #35 15.03.2015 19:17

A co jak złodziej umrze np. na atak serca?
W mojej okolicy "grasował" starszy pan z rozrusznikiem serca.

Ps.: A nie lepiej wynająć specjalistów: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Security_fence.jpg

Semtex   19 #36 15.03.2015 19:19

@ArturP: Bardzo dobra opcja, nie dość, że z miejsca przekopie ogródek to jeszcze nawiezie ;)

mordzio   15 #37 15.03.2015 19:20

@DjLeo: Jakość fatalna, bo przed kamerą jest podwójna szyba. Żeby tego było mało, to szyba jeszcze zaparowała ;) Z oceną nagrań poczekaj kilka dni, już buduje karmik dla ptaków...znaczy dla kamery;)

@semtex Naturalny nawóz to podstawa! ;)

Autor edytował komentarz.
video   10 #38 15.03.2015 19:52

Ej gdzie Ty masz tą działkę? Modem by mi się przydał ;)

  #39 15.03.2015 19:57

@video: Jak już się będziesz wybierał, to pamiętaj, że w karmniku dla ptaków jest niepotrzebna kamera :P

En_der   9 #40 15.03.2015 20:02

@mordzio: Monitoring fajna sprawa, ale kilka zamaskowanych wilczych dołów też by nie zaszkodziło, a na dnie każdego wilgotna wyściółka z podłączoną do prądu siatką- Jak złodziej przyjdzie zaiwanić grabie, kosiarkę albo niedojrzałe pomidory, to niech go trochę popieści i ma satysfakcję - oprócz tych 5 minut strachu, kiedy łamie jedno z 10 przykazań dekalogu.

video   10 #41 15.03.2015 20:08

@gowain: Kamery nie potrzebuję. Przestałem zwracać uwagę na porysowane auto dawno temu inne szkody też są tańsze od kamery. Poza tym gdzieś na forum widziałem wyraźne zdjęcia gościa, który kradł instalację antenową(o dziwo w biały dzień) z prośbą o wskazanie danych sprawcy.
Te kamery nie działają, musiał by być jakiś CRM z bazami facebooka i interpolu razem wziętych. W przypadku kradzieży na działce co z tym zrobić. Tylko samosąd, egzekucja odpowiednio wielką rózgą. Nasz czas, nerwy... ehhh wyrwać wszystko i posadzić trawę :)

mordzio   15 #42 15.03.2015 20:08

@gowain: I Ty, gowainie, przeciwko mnie?

GBM   22 #43 15.03.2015 20:13

Fajny wpis, mam nadzieję, że gdy już namierzysz @mordzio złodzieja, to opublikujesz filmik? :-)

Swoją drogą, może lepiej jest psa puścić po ogródku :P

mordzio   15 #44 15.03.2015 20:17

@GBM: A później złodziej pozwie mnie o naruszenie dóbr osobistych;)
Mój pies nie nadaje się do ochrony terenu, obawiam się, że w razie akcji ugryzie mnie a nie złodzieja;)

En_der   9 #45 15.03.2015 20:19

@GBM: Psy paskudzą, wyją i darmozjady karmić trzeba, a rocznego podatku nie wymienię. Lepsza eskadra dronów bojowych- kilka celnych strzałów pociskami usypiającymi, a resztą niech zajmują się odpowiednie służby ;)

  #46 15.03.2015 20:26

@mordzio: "I Ty, gowainie, przeciwko mnie?" - Pytanie czy kiedykolwiek byłem za Tobą? :P

mordzio   15 #47 15.03.2015 20:28

@gowain: Wszyscy są za mną, zawsze;p

  #48 15.03.2015 20:30

@mordzio: Oh! Całe życie Cię okłamują :P

GBM   22 #49 15.03.2015 20:54

@En_der: To może od razu nauczmy Mordzia rzucać fireballe z ręki? :D

@mordzio No cóż, a może strach na wróble? :D

En_der   9 #50 15.03.2015 21:10

@mordzio: Zgadza się, wszyscy są za tobą, ale taka kamerka niesie też pewne ryzyko i zagrożenie dla ciebie samego i to ze strony jednego z najbardziej pazernych urzędów w tym kraju, czyli fiskusa. Mieszkasz w jednym z nadmorskich kurortów i przyjmijmy hipotetycznie, że tłumnie przybywające tam piękne wczasowiczki dowiadują się, że jest możliwość darmowego wystąpienia w internecie. I przychodzą na twoją działkę i tańczą pod twoją jabłonką w stroju Ewy, a to wszystko idzie do sieci na żywo. I co? Podobno takie usługi mają być opodatkowane - no cienko widzę to kiedy trzeba będzie rozliczyć PIT ;)

mordzio   15 #51 15.03.2015 21:22

@En_der: Jestem gotowy na takie poświecenie! :)

@GBM: Pomysł ze strachem na wróble mogłeś podsunąć wcześniej. Dzisiaj o mało co nie zamówiłem trzeciej kamery ;p

djfoxer   19 #52 15.03.2015 21:31

Mordziu, czy udostępnisz nam obraz online z kamerki ze sterowaniem? :)

mordzio   15 #53 15.03.2015 21:40

@djfoxer: Nie to, że wam nie ufam ale nie ma takiej opcji:)

Azi   12 #54 15.03.2015 22:46

Monitoring - Świetna sprawa. Gorzej, jak chcesz intruza wychwycić, wtedy będzie problem... za "jajca" takiego debila chwycisz ? Kółko się robi kwadratowe...

djfoxer   19 #55 15.03.2015 22:47

@mordzio: Buu, pogadamy na żywo :P

KyRol   19 #56 15.03.2015 23:23

@mordzio: Nie zastanawiałeś się czasem nad tym, że automatyka ogrodowa będzie tym większą przynętą dla potencjalnych złodziei?

PS: a tu leciwy, acz ciekawy wpis w tematyce, która mam nadzieję jest dla Ciebie interesująca http://www.nibyblog.pl/router-podlewa-mi-ogrodek-3744.html

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #57 16.03.2015 00:17

@Azi: Ależ takiego absztyfikanta możesz wyśledzić. Dowiesz się gdzie mieszka i zawsze możesz się zastanowić co zrobić w jego obejściu w podzięce. Ewentualnie można zamówić łamanie wszystkich stawów tudzież sprzedaż długu, o ile ma się odpowiednich sąsiadów.

SpeX   7 #58 16.03.2015 02:02

Ale czy przypadkiem ta kamerka nie jest kamerą domową, a nie do zastosować na zewnątrz?

mordzio   15 #59 16.03.2015 08:59

@djfoxer: Dlaczego, co ja CI zrobiłem, że mnie tak karzesz!

@KyRol: Staram się wszystko robić dyskretnie, raczej nic nie będzie rzucało się w oczy. Właśnie zabieram się za wkopywanie przewodów kropelkujących, a elektrozawory planuje schować w studni. Dziękuje za podesłanie ciekawego artykułu.

@SpeX: Kamera może pracować w temperaturze od -10 do +50 stopni. Zakładam, że jeżeli nic na nią nie będzie kapać to wytrzyma na zewnątrz do pierwszych przymrozków.

@stasinek: Dziękuję za cenne rady;)

Autor edytował komentarz.
Azi   12 #60 16.03.2015 09:17

@KyRol: No akurat sąsiadów bym nie mieszał... Poza tym idąc za Twoim tokiem myślenia taki gość też może Cię pozwać za najście :D

d2f   3 #61 16.03.2015 09:17

Oczywiście nie zapomnij o zasilaniu awaryjnym kamer (jedna kamera to za mało!) i dostępu do Internetu. Najlepiej aby kamery widziały jedna drugą, druga trzecią, trzecia czwartą, itp.

Do tego warto zainwestować w prosty alarm (skoro to na działkę) oparty na wewnętrznych pirach + ewentualne zewnętrzne NC pułapki + gsm + oczywiście oddzielne zasilanie awaryjne ;-)

mordzio   15 #62 16.03.2015 09:42

@d2f: Widać dobrze mnie znasz :) Zasilanie awaryjne zamierzam zrobić z nieużywanego, małego panelu solarnego. Kamerka w pomieszczeniu też będzie.

Nie zamierzam budować cyfrowej twierdzy, z masą pułapek i detektorów. Mam cel, który zamierzam osiągnąć.
Poza tym, w całej dyskusji umyka trochę sens wpisu. Kamerka p2p świetnie sprawdzi się w monitorowaniu pomieszczeń, a nawet jako elektroniczna niania.

Berion   16 #63 16.03.2015 11:41

A ja się muszę przyczepić do czegoś co mnie arcy drażni:

"nagrania są zniekształcone i nie odpowiadają rzeczywistym możliwością kamery"

możliwościOM! Co to za plaga z tym "ą"? :P

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #64 16.03.2015 11:45

@Berion: Poprawione!, dziękuje za zwrócenie uwagi na błąd.

wlprzemek   5 #65 16.03.2015 12:42

Fajny wpis, interesują mnie takie pomysły ja to bym ogrodzenie i klamki pod napięciem zrobił lecz te na posesji lekko po tuningu tak aby jak złapał to co najmniej popuscił w gacie i do tego kamerka widok "bezcenne" he

mordzio   15 #66 16.03.2015 16:17

@wlprzemek: Z prądem to zbyt drastyczne, ale podłączenie zraszacza z czujnikiem ruchu jak najbardziej wchodzi w grę ;)

WODZU   18 #67 16.03.2015 16:47

@mordzio: Opłacało Ci się ciągnąć tą kamerę z Chin, skoro są np., takie i jeszcze gwarancję z FVAT dostaniesz? :) http://allegro.pl/kamera-wifi-ip-monitoring-hd-overmax-camspot-3-1-i5082034430.html

mordzio   15 #68 16.03.2015 17:04

@WODZU: Przy dzisiejszym kursie dolara faktycznie import nie jest zbyt opłacalny. Ja miałem niewykorzystane kupony dzięki czemu zapłaciłem o wiele mniej.

WODZU   18 #69 16.03.2015 17:07

@mordzio: Rozumiem :) Teraz więc czarne pomidory będą bezpieczne ;)

mordzio   15 #70 16.03.2015 17:36

@WODZU: W tym sezonie nie ograniczam się do czarnych, mam już wysiane białe i fioletowe pomidory :)

  #71 16.03.2015 18:13

@mordzio: A świecą w nocy? ;)

mordzio   15 #72 16.03.2015 18:44

@gowain: Niestety nie, ale kto wie czy jeszcze nie zaświecą ;)

WODZU   18 #73 16.03.2015 19:42

@mordzio: Są pomidory, więc trzeba zorganizować jeszcze grilla, coś mocniejszego i miejscówka na Zlot 2015 w sam raz, a i plaża pewnie niedaleko ;) Kamera zapewni relację na żywo ;)

arlid   16 #74 16.03.2015 20:13

Ciekawy wpis. Bardzo. Powiedz mi jak wychodzą nagrania nocą? Da się ustawić jakby "detektor" ruchu tylko w wybranym obszarze kamery czy ogólnie wykrywa ruch?

mordzio   15 #75 16.03.2015 20:27

@WODZU: Pomidory mam, grilla mam, rum mam... pozostaje tylko rozesłać zaproszenia;)

@arlid Nocne nagrania wrzucę za kilka dni. Jeżeli chodzi o samo wykrywanie ruchu to niestety nie ma możliwości wybrania obserwowanego obszaru. Czułość ustawiasz od 1 do 10, przy największej czułości nawet drobny ruch drzewa potrafi wzbudzić alarm. Myślę, że bardziej zainteresuje CI rozwiązanie, które zaprezentuje w kolejnym wpisie.

fiesta   15 #76 16.03.2015 21:48

Dodaj jeszcze działko laserowe uruchamiane czujnikiem ruchu z kamerki i wizje z filmów SF staną się faktem ...

IMHO przerost formy nad treścią.

mordzio   15 #77 16.03.2015 22:07

@fiesta: Jeżeli uważasz, że to jest przerost formy nad treścią to poczekaj na kolejny wpis. Jeżeli za coś się zabieram, to staram się to zrobić porządnie. Ustanowiłem cel i nieważne jakimi środkami ale zamierzam go osiągnąć. Przy okazji nauczę się czegoś nowego.

squeet   13 #78 16.03.2015 22:09

Ciekawe rozwiązanie problemu...

  #79 16.03.2015 22:20

Widzę wiele zastosowań dla takiej kamery, szczególnie spodobały mi się dwie funkcje. P20 i dwukierunkowe audio. Aż się to prosi o wykorzystanie jako monitoring pomieszczenia z dziećmi. Fajna sprawa, do tego aplikacja i spokojnie można ruszać w miasto.

fiesta   15 #80 16.03.2015 22:31

@mordzio: oczywiście że tak. Wystarczy buzer włączany czujnikiem ruchu ewentualnie jakieś migające światło, symulujące prawdziwy alarm i nie wierzę że to nie odstraszy potencjalnego amatora cudzych pomidorów. A reszta to zwykłe gadżeciarstwo.

mordzio   15 #81 17.03.2015 08:35

@fiesta: Moim celem jest zrobienie wyraźnego zdjęcia, które wyjawi tożsamość złodzieja. Nie mam zamiaru go odstraszać.

WODZU   18 #82 17.03.2015 09:56

@fiesta: Dlaczego przerost formy nad treścią? Wg mnie przerostem formy nad treścią jest policja i jej działania w zakresie ujęcia działkowych złodziei. Przypuszczam, że więcej na tym polu może osiągnąć @mordzio, który ma kamerę i nie zawaha się jej użyć ;)

Autor edytował komentarz.
fiesta   15 #83 17.03.2015 13:47

@WODZU: Mordzio i cały jego gadżeciarski hard & soft moze sobie w bucie palcem poruszać do czasu jak sąd i prokuratura uznają że to co sobie po amatorsku nagrał jest wiarygodne ,,,,

WODZU   18 #84 17.03.2015 14:00

@fiesta: A nie no, oczywiście, na coś takiego nie liczyłbym. Przecież każdy wie, że w Polsce chroni się sprawcę, a nie poszkodowanego i że najważniejsza jest kara, a nie zadośćuczynienie.

En_der   9 #85 17.03.2015 21:20

Alarmy, sądy... A wszystko to o kant kuli... @mordziu dobrze kombinuje z tą kamerką, tylko jeszcze powinien pożądne wnyki zastawić na nocnego gościa, a potem jak go chwyci- do klatki jak królika, a filmik na YouTube - żeby było można się pośmiać.

Autor edytował komentarz.
xv_   6 #86 15.04.2015 19:47

@mordzio: podłączyłeś kamerę do neta kablem czy bezprzewodowo? Jeśli to drugie to jedyne co możesz nagrać to ew. drobnych złodziei (czyt meneli szukajacych 15 na flaszkę). Dlaczego? Bo jest coś takiego jak urządzenie do blokowania pasma wifi, bluetooth, irda. Zasięg 20m (są i lepsze). Ogólnodostępne. Jeżeli byłbym złodzejem chcącym się wzbogacić o czyiś tv czy kosztowności, to wydatek 900zł jest niewielki.