Motorola słynęła ze sprawnych aktualizacji Androida. Niestety, to już przeszłość

Motorola słynęła ze sprawnych aktualizacji Androida. Niestety, to już przeszłość

Motorola słynęła ze sprawnych aktualizacji Androida. Niestety, to już przeszłość
21.04.2018 16:04

Producenci smartfonów z Androidem w jednej kwestii z pewnością powinni brać przykład z Apple – firma zapewnia wsparcie nawet do 5-letniego iPhone’a. Natomiast w świecie mobilnego systemu Google najnowsze wersje bardzo powoli trafiają do użytkowników. Oczywiście są firmy, który zapewniają przyzwoite wsparcie dla smartfonów z Androidem. Niestety należą one do rzadkości, a z tego elitarnego grona wypadał właśnie kolejny producent.

Użytkownicy smartfonów z logo Motoroli mogli kiedyś chwalić się bardzo dobrym wsparciem ze strony producenta. Ich urządzenia działały pod kontrolą nieznacznie zmodyfikowanej wersji systemu Google i szybko otrzymywały aktualizacje do nowych wydań. Dotyczyło to nawet urządzeń ze średniej półki cenowej.

W czwartek informowaliśmy Was o premierze nowych smartfonów Motoroli – serii G6. Urządzenia wypadają naprawdę interesująco, zapewniając dobry stosunek jakości do ceny, a dodatkowo działając pod kontrolą nieznacznie zmodyfikowanego Androida. Spodziewaliśmy się, że oprócz zbędnych dodatków, zaletą zainstalowanego Androida będą również szybkie aktualizacje do nowych wersji. Godne naśladowania podejście Motoroli do klientów należy już jednak do przeszłości.

Motorola Moto G6
Motorola Moto G6

Serwis Ars Technica informuje, że urządzenia Motoroli otrzymają słabe wsparcie. Modele z linii G6 mają zagwarantowaną tylko jedną dużą aktualizację. Debiutują z Androidem Oreo, a więc producent najpewniej ograniczy się do udostępniania tylko Androida P. Jeszcze gorzej wypada nowa Motorola E, zaprezentowana wraz z linią G. Użytkownicy nie mogą liczyć nawet na aktualizacje bezpieczeństwa. Zamiast comiesięcznych łatek, będą wydawane paczki co 60-90 dni.

XDA Developers zauważa, że równie nieciekawe jest w przypadku starszych Motoroli. Modele Moto G5S Plus i Moto G5 Plus (i wiele innych) wciąż nie otrzymały aktualizacji do Androida Oreo, mimo iż od premiery systemu minęło już 8 miesięcy. Patrząc na poczynania Motorola, jak i wielu innych producentów, nie dziwi fakt, że obecnie najnowszy Android zdobył zaledwie 4,6% rynku, w tym 4,1% należy do wersji 8.0, a 0,5% do najnowszego wydania 8.1.

Aktualny udział Androida Oreo, źródło: developer.android.com
Aktualny udział Androida Oreo, źródło: developer.android.com

Warto zauważyć, że nowe Motorole zadebiutowały z Androidem Oreo, a więc wspierają Project Treble. Szereg przeprowadzonych prac przez Google miał bowiem rozwiązać problem fragmentacji, przynosząc poprawę w kwestii aktualizacji. Niestety, działania Google ponownie mogą zderzyć się z rzeczywistością, w której to za udostępnienie aktualizacji systemu operacyjnego wciąż odpowiadają producenci sprzętu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)