Możesz stracić pieniądze. Policja ostrzega przed korzystaniem z pulpitu zdalnego

Możesz stracić pieniądze. Policja ostrzega przed korzystaniem z pulpitu zdalnego

Oszust internetowy
Oszust internetowy
Źródło zdjęć: © Getty Images
26.06.2021 18:02

Dolnośląska policja ostrzega przed korzystaniem z aplikacji do obsługi pulpitu zdalnego. Oszuści chcą w ten sposób uzyskać dostęp do naszego komputera, a docelowo do konta bankowego.

Młodszy aspirant Przemysław Ratajczyk z KPP w Lubinie ostrzega przed oszustami zachęcającymi do instalacji programów do obsługi pulpitu zdalnego. Nawiązują kontakt pod pretekstem "konsultacji bankowych", pomocy w odpowiednim zainwestowaniu środków lub wyjaśnienia procesu inwestowania w kryptowaluty.

Dolnośląska policja informuje, że do ich jednostek codziennie zgłaszają się ludzie oszukani coraz bardziej wyrafinowanymi sposobami. Zazwyczaj jednak wszystko zmierza do uzyskania danych dotyczących karty płatniczej, ewentualnie loginu i hasła do konta bankowego.

W ostatnim czasie rośnie ilość zgłoszeń dotyczących oszustw dokonywanych przy użyciu oprogramowania służącego do obsługi pulpitów zdalnych. Zazwyczaj oszust podszywa się pod pracownika banku lub doradcę inwestycyjnego, który chce pomóc klientowi zainwestować środki.

W wariancie, w którym oszust podszywa się pod bankowca, często wymyślana jest historyjka, że cały proces należy przeprowadzić ze względu na fakt, że oszczędności klienta są zagrożone. W takiej "bajce" oszust chce uchronić właściciela konta przed atakiem innego oszusta.

W żadnym wypadku nie należy ufać komuś, kto prosi telefonicznie lub mailowo o instalację jakiejkolwiek aplikacji. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, najbezpieczniej jest zadzwonić na infolinię naszego banku.

Jak czytamy na stronie dolnośląskiej policji: "Jeśli "konsultant" proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!". W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić sprawę na policję, licząc na to, że funkcjonariuszom uda się namierzyć złodzieja.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)