Mozilla ma plan na 2023 rok. Chce uzdrowić media społecznościowe

Mozilla ma plan na 2023 rok. Chce uzdrowić media społecznościowe

Mozilla odkrywa zdrową alternatywę dla mediów społecznościowych
Mozilla odkrywa zdrową alternatywę dla mediów społecznościowych
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik
21.12.2022 17:17

Mozilla zadeklarowała w nowym wpisie na oficjalnym blogu, że na początku 2023 r. zacznie testować "zdrowe alternatywy mediów społecznościowych" poczynając od serwisu Mastodon.

Po przejęciu Twittera przez Elona Muska, serwis stanął na głowie, przywracając konta teoretyków spiskowych i rasistów, jednocześnie blokując dziennikarzy czy aktywistów. Na tym tle Mozilla – organizacja non-profit znana z rozwoju przeglądarki internetowej Firefox i oprogramowania pocztowego Thunderbird – ogłosiła, że prowadzi badania w celu rozwoju "zdrowej alternatywy dla mediów społecznościowych". Obecnie firma pracuje nad inicjatywami związanymi z Mastodonem.

Mozilla wesprze Mastodona

Mastodon jest serwisem społecznościowym o otwartym kodzie źródłowym, który zapewnia kompletny zestaw funkcji odpowiadających przede wszystkim Twitterowi. Główną cechą Mastodona jest to, że osoby i organizacje mogą tworzyć "instancje" do własnych celów i obsługiwać je jako własną, unikalną sieć społecznościową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Usługi takie jak Mastodon są znane jako "rozproszone SNS" lub "Fediverse", a oprócz Mastodona istnieją również inne SNS, takie jak Matrix czy Pixelfed. "Chcemy przyczynić się do zrównoważonego rozwoju przestrzeni SNS, która rozwija się na własnych zasadach, niezależnie od firm technologicznych motywowanych zyskiem i kontrolą" – przekazała Mozilla.

Firma zapowiedziała również utworzenie instancji na zdecentralizowanych SNS-ach na początku 2023 roku. "Przejście od internetu, który mamy, do internetu, którego chcemy, będzie ciężkim zadaniem, wymagającym znacznych inwestycji w skalowalne, zorientowane na człowieka rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa użytkowników i społeczności, doświadczeń związanych z produktami oraz zrównoważonego rozwoju. To wszystko są wielkie wyzwania i musimy się wiele nauczyć na tej drodze" – podsumowuje Mozilla.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)