Mozilla publikuje projekt planu rozwojowego Firefoksa na najbliższy rok

13.02.2012 17:57, aktual.: 14.02.2012 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asa Dotzler, deweloper Firefoksa, na wiki Mozilli opublikował plan rozwojowy przeglądarki Firefox na najbliższe miesiące. Fundacja ma zamiar skupić się na czterech podstawowych aspektach rozwoju przeglądarki i, jak przystało na organizację non-profit, będzie stawiać użytkownika na pierwszym miejscu.

Na 2012 rok Mozilla wyznaczyła sobie 4 główne cele. Po pierwsze, Firefox ma umożliwić użytkownikom zarządzanie tym, co udostępniają serwisom internetowym. Z jednej strony należy więc spodziewać się ułatwionego udostępniania treści na portalach społecznościowych, a z drugiej lepszej kontroli nad elementami śledzącymi i zbierającymi dane o odwiedzanych witrynach. Po drugie Firefox ma być wydajny, stabilny, powściągliwy w zajmowaniu pamięci, ma szybko reagować i być wszystkim, co w przeglądarce najlepsze. Trzecim punktem misji jest oczywiście wprowadzanie najnowszych trendów, własnych innowacji Mozilli i wzbogacanie doświadczeń użytkownika podczas przeglądania stron, a na ostatniej, lecz wcale nie najmniej ważnej pozycji, Fundacja wymienia wprowadzanie najnowszych standardów i specyfikacji HTML, CSS i JavaScript.

W planie na najbliższy rok Mozilla ma również bardziej szczegółowe zadania. Na liście wymienione są między innymi kolejne udoskonalenia narzędzi deweloperskich i automatyczna migracja z Chrome'a (przenoszenie ustawień, zakładek itp.). W dalszej perspektywie Mozilla planuje zaprojektować Firefoksa w stylu Metro na potrzeby Windowsa 8, nową stronę domową i „ciche” aktualizacje. W kolejnych wersjach przeglądarki pojawi się również nowy menedżer pobierania, który już nie będzie osobnym oknem, oraz automatyczne uzupełnianie w pasku adresu i wiele innych poprawek.

Sporo interesujących nowości zostało zaplanowanych na drugą połowę tego roku. Ciekawostką zapewne okaże się możliwość oglądania plików PDF. W planie jest również szybsza i lepiej zorganizowana pamięć podręczna, nowy wygląd i tryb wyświetlania stron przeznaczony specjalnie do czytania. W drugiej połowie tego roku powinna pojawić się również beta przeglądarki dla Windowsa 8. Pozostaje więc trzymać kciuki i czekać na wykonanie planu… i na to, co szykuje konkurencja.

Lista nie jest jeszcze zamknięta. Plan zostanie jutro przedyskutowany na otwartej konferencji. Jutro też dowiemy się jaki los czeka przeglądarkę mobilną i poznamy więcej szczegółów na temat wybranych technologii, które drzemią pod maską Firefoksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)