MyPaint 1.0 — jeszcze lepsze malowanie na komputerze

25.11.2011 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydana została wersja 1.0 otwartoźródłowego programu do malowania dla systemów Windows i Linux – MyPaint. Program został wyposażony w nowe opcje konfiguracji interfejsu, nowe pędzle, oraz ciekawe narzędzie — scratchpad — którego bardzo dobrze uzupełnia braki poprzednich wersji.

MyPaint bardzo dobrze współpracuje z czułymi na nacisk tabletami graficznymi, a w wersji 1.0 dodatkowo wprowadzono możliwość przypisywania własnych akcji przyciskom piórka. Ogromną zaletą tego programu jest szybkość nanoszenia śladów piórka i bardzo dobre śledzenie, a w dziedzinie imitacji narzędzi rysowniczych i malarskich może spokojnie konkurować z komercyjnymi programami, jak Art Rage. W preferencjach programu jest możliwość dostosowania krzywej mapowania nacisku do własnego stylu rysowania. Ponadto użytkownik ma możliwość dodawania pędzli oraz tworzenia własnych pędzli z poziomu programu. Pędzle, szablony i dużo pomocnych materiałów można znaleźć na forum użytkowników MyPainta. Wadą programu jest brak rozpoznawania faktury tła papieru przez narzędzie.

Interfejs programu jest bardzo czytelny. Na osobnych paletach użytkownik ma dostęp do narzędzi (każdemu z nich towarzyszy ilustracja oraz próbka kreski), palety kolorów zapamiętującej używane kolory (trójkątna, kwadratowa i koło barw), oraz listy warstw. W wersji 1.0 dodano możliwość konfiguracji paska narzędzi, a dawniej pływające palety ustawień można w tej wersji programu zakotwiczyć w bocznym pasku, co od razu kojarzy się z Corel Painterem lub Photoshopem. Obrazy w trakcie edycji można zapisać w formacie OpenRaster (ORA) z zachowaniem warstw, a ukończone rysunki wyeksportować jako PNG lub JPG. Przy pracy z warstwami warto zwrócić uwagę na wprowadzoną w tej wersji programu wprowadzoną właśnie możliwość sterowania sposobem nakładania warstw.

Wprowadzony w wersji 1.0 programu scratchpad to nic innego, jak pływająca „płytka”, na której możemy umieszczać różne informacje, które mogą się przydać podczas malowania. Na płytce można mieszać barwy i zapisywać wybrane kolory, zapisywać notatki, umieszczać miniatury obrazów, a nawet zapisywać sobie pociągnięcia pędzla. Narzędzie jest szczególnie przydatne przy dużych projektach, oraz gdy niezbędna jest paleta umożliwiająca mieszanie barw.

MyPaint 1.0 można pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Grafika -> Programy do malowania. Program jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Użytkownicy Mac OS X mogą zainstalować program za pośrednictwem MacPorts, ale ponieważ nie jest to aplikacja natywna, należy spodziewać się problemów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)