Nadchodzą nowości w Windowsie 10 – własne akcje i zmiany w menedżerze zadań

Nadchodzą nowości w Windowsie 10
Nadchodzą nowości w Windowsie 10

14.12.2018 12:37, aktual.: 14.12.2018 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 otrzyma niebawem ciekawe zmiany, które mogą ułatwić zarządzanie systemem i automatyzację zadań. W wersji rozwojowej 19H1 wprowadzone zostały zmiany we wbudowanym menedżerze zadań. Będzie można też tworzyć własne akcje, by różne czynności były wykonywane automatycznie.

Menedżer zadań

Menedżer zadań Windowsa 10 jest przydatnym narzędziem w rękach bardziej zaawansowanych użytkowników i jest powoli rozwijany w ciekawym kierunku. W wersji 19H1 Windowsa 10 program dostanie możliwość oznaczenia domyślnej karty, która będzie aktywna po uruchomieniu programu. Obecnie otwiera się z widokiem procesów, ale niektórzy wolą najpierw zobaczyć wykresy wydajności, zużycie pamięci albo inne dane.

Menedżer zadań z tą zmianą jest już dostępny dla insiderów, którzy mają zainstalowaną wersję 18298 Windowsa 10.

Akcje

Microsoft pracuje także nad możliwością przyspieszania wykonywania niektórych zadań w Windowsie 10, która będzie łatwiejsza od ręcznego pisania skryptów. Własne akcje będzie można tworzyć w nowym Centrum Akcji. Obecnie znajduje się tam ograniczony zestaw, pomagający wyłączyć śledzenie położenia, daje dostęp do opcji sieciowych albo skraca drogę do trybu samolotowego urządzenia.

W przyszłości będzie można tworzyć własne skróty tego typu, tworzonych przez Microsoft Flow. Każdy taki flow będzie miał własny przycisk i będzie tworzyć ich tak dużo, jak będziemy mieli ochotę.

Gdyby Microsoft zdecydował się udostępnić stosowne API dla programistów aplikacji dla Windowsa 10, mogliby tworzyć akcje dla swoich produktów, by lepiej integrowały się ze środowiskiem. W sytuacjach, w których musimy wielokrotnie powtarzać niezbyt skomplikowane zadania, byłoby to świetne ułatwienie pracy.

Ślady możliwości tworzenia własnych akcji znajdziemy już w deweloperskich kompilacjach Windowsa 10, ale jeszcze nie trafiły do testerów zapisanych do programu Windows Insider. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłyby zostać wprowadzone dla szerokiego grona odbiorców. Możliwe, że będzie to także kompilacja 19H1, która ma trafić do testerów wiosną, a status stabilnej osiągnąć jesienią. Nowy Menedżer zadań na pewno znajdzie się w tej właśnie kompilacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)