Nadchodzi MIDI 2.0 – nowy standard dla instrumentów i programów muzycznych

Nadchodzi MIDI 2.0 – nowy standard dla instrumentów i programów muzycznych

Nadchodzi MIDI 2.0 – nowy standard dla instrumentów i programów muzycznych
Nadchodzi MIDI 2.0 – nowy standard dla instrumentów i programów muzycznych
21.01.2019 20:35, aktualizacja: 21.01.2019 22:34

Przy tworzeniu muzyki z pomocą komputera trudno nie spotkać się ze standardem MIDI – uniwersalnym systemem łączący ze sobą różne instrumenty i towarzyszące im urządzenia oraz sterowania dźwiękiem. Standard ten spełniał swoje zadanie przez 35 lat, ale i na niego przyszła pora. MIDI Manufacturers Association i Association of Music Electronics Industry rozpoczęły prace nad MIDI 2.0.

Standard MIDI został zaprezentowany w 1983 roku podczas targów NAMM. Dzięki uniwersalności szybko zdobył popularność i 5-pinowe złącza DIN znaleźć można w instrumentach klawiszowych, syntezatorach, stacjach roboczych dla muzyków, MPC i wielu innych urządzeniach. Standard w zasadzie nie zmienił się przez ostatnie 35 lat i wciąż pamięta czasy 8-bitowych mikrokontrolerów i taktowania liczonego w megahercach. Dla wielu zastosowań wciąż jest wystarczający. Dostał jedynie rozszerzenie SysEx, czyli wiadomości konfiguracyjne dla komponentów większych zestawów.

Zgodnie z tradycją, o ile można już o takiej mówić, MIDI 2.0 zostanie zaprezentowane podczas zimowych targów NAMM 2019. Jednak MMA i AMEI zdradziły już, co przyniesie nowy standard, nad którym pracują. Przede wszystkim MIDI 2.0 będzie całkowicie kompatybilny wstecznie, co gwarantuje instrumentom i urządzeniom dźwiękowym jeszcze wiele dekad życia. Nowości obejmują między innymi nowe integracje DAW (Digital Audio Workstation) i webowe, większą rozdzielczość przesyłanych danych i automatyczną konfigurację urządzeń. Możemy też liczyć na rozszerzoną ekspresyjność i bardziej precyzyjne odmierzanie czasu.

Poza producentami instrumentów i sprzętu, do prac nad MIDI 2.0 przyłączą się także producenci oprogramowania. Ogłoszenie wymienia firmy Ableton/Cycling ’74, Art+Logic, Bome Software, Google, imitone, Native Instruments, Roland, ROLI, Steinberg, TouchKeys i Yamaha. MIDI 2.0 jest na razie w fazie prototypowania, więcej dowiemy się zimą. Do końca roku powinna być gotowa specyfikacja, reprezentacja wizualna i proces certyfikacji standardu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)