Nadchodzi USB4 – dwukrotnie szybsze od USB 3.2 i zgodne z Thunderbolt 3

Nadchodzi USB4 – dwukrotnie szybsze od USB 3.2 i zgodne z Thunderbolt 3

Domniemana specyfikacja USB 4 ujrzała światło dzienne
Domniemana specyfikacja USB 4 ujrzała światło dzienne
Oskar Ziomek
04.03.2019 21:24, aktualizacja: 05.03.2019 08:36

W sieci pojawiają się pierwsze informacje o kolejnej iteracji standardu USB. W dokumencie opublikowanym przez USB Promoter Group przedstawiono część szczegółów związanych z USB4. Nowa wersja standardu będzie dwukrotnie szybsza od obecnej i zgodna z Thunderbolt 3, a do pierwszych urządzeń trafi najpewniej dopiero w przyszłym roku.

Wśród założeń znalazła się między innymi możliwość wykorzystania obecnych przewodów USB-C i osiągnięcia transferu na poziomie 40 Gb/s. Ponadto przewiduje się obsługę wielu protokołów transmisji danych i obrazu, by efektywnie wykorzystać całą przepustowość. Na koniec wspomina się także o wstecznej kompatybilności z USB 3.2, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3. To ciekawe zmiany, które obok zapowiadanego wcześniej protokołu uwierzytelniającego stanowią istotne elementy rozwoju tego standardu.

Możliwości Thunderbolt 3, źródło: Intel.
Możliwości Thunderbolt 3, źródło: Intel.

Jak dowiadujemy się z dokumentu, szkic specyfikacji jest już w rękach ponad 50 producentów, którzy aktywnie uczestniczą w jej dopracowywaniu. W wyniku tych działań, ostateczna forma standardu powinna zostać zaprezentowana już za kilka miesięcy. Do czasu pojawienia się pierwszych złączy USB4 w sprzętach, minie jednak jeszcze trochę czasu. Tematy dostarczania energii oraz innych technicznych aspektów USB4 zostaną poruszone dopiero w drugiej połowie roku, podczas konferencji USB Developer Days 2019.

Nazewnictwo wersji USB komplikuje się

Pozostając w temacie USB warto przypomnieć o niedawnej informacji związanej z nowym nazewnictwem. Na rynku pojawił się bowiem standard USB 3.2 i od razu wprowadził spore zamieszanie. W praktyce tak oznaczone złącza niekoniecznie oznaczają nowe rozwiązanie. Szczegóły opisaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)