Najczęściej odwiedzany artykuł na Wikipedii — Facebook

Najczęściej odwiedzany artykuł na Wikipedii — Facebook

28.12.2012 14:16

Kolejny rok obecności w sieci podsumowała właśnie Wikipedia. Liczba odwiedzin stron wolnej encyklopedii jest jednym z wyznaczników tego, czym interesują się internauci, warto więc wyniki przejrzeć.

Angielskojęzyczna, czyli ta najbardziej uniwersalna Wikipedia, ma obecnie ponad 4 miliony haseł. Najczęściej odwiedzana strona może jednak zaskoczyć… hasło to brzmi „Facebook” i pojawia się w pierwszej dziesiątce również w kilku innych wersjach językowych. Nie wiadomo, czy internauci chcą dowiedzieć się więcej o portalu i firmie Marka Zuckerberga, czy częściej trafiają tam przez przypadek z wyników wyszukiwania, ale w tym roku strona ta została wyświetlona prawie 33 miliony razy w samym tylko języku angielskim. Na dalszych pozycjach znalazły się: artykuł dotyczący Wiki, lista zmarłych w 2012 roku osób i kilka pozycji związanych z kulturą popularną (1D, prawdopodobnie ze względu na język, „Avengers” (najczęściej czytana strona dotycząca filmu), „Pięćdziesiąt twarzy Grey'a” (najczęściej poszukiwana książka), „Igrzyska śmierci”, „Mroczny rycerz powstaje”). Sporo chcieliśmy się dowiedzieć także o fenomenie 2012 (końcu świata, który według kalendarzy mezoamerykańskich miał mieć miejsce tydzień temu) i o Google — widać ta firma również ciekawi internautów.

Obraz

W Polsce króluje hasło „Polska”, w pierwszej dziesiątce znalazły się również strony dotyczące Warszawy i, niezmiennie od lat, Jana Pawła II. Polska Wikipedia nie jest jedyną, gdzie do pierwszej dziesiątki trafił kraj i stolica. Interesujące dla Polaków korzystających z Wikipedii w tym roku były również Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, stosowany w automatycznej broni zamek swobodny, Wikingowie i konsola Magnavox Odyssey (zapewne w związku z urodzinami Ponga). Na topie, nie tylko w Polsce, były również tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Poza tym Polacy czytali również o Magiku i Harrym Potterze.

Pełną listę krajów i popularnych haseł można znaleźć tutaj, Neowin dodatkowo dostarczył rozkład kategorii — najczęściej na Wikipedii angielskojęzycznej czytamy o osobach i grupach (40% odsłon stron, najpopularniejsze były hasła One Direction i Whitney Houston) i serialach telewizyjnych (12% odsłon, króluje „Teoria wielkiego podrywu”).

Wikimedia Foundation poinformowała także, że podczas ostatniej, dziewiątej już zbiórki, udało się zgromadzić na utrzymanie Wikipedii 25 milionów dolarów w rekordowym czasie. Całą kwotę w ciągu tylko 9 dni przekazało 1,2 miliona darczyńców z zaledwie 5 krajów angielskojęzycznych, w których odbyła się akcja. W kwietniu 2013 ruszy się ogólnoświatowa edycja zbiórki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)