Najpopularniejsze języki programowania: Visual Basic .NET jeszcze nigdy nie był tak wysoko

Najpopularniejsze języki programowania: Visual Basic .NET jeszcze nigdy nie był tak wysoko

Visual Basic .NET jest jeszcze nigdy nie był tak popularny
Visual Basic .NET jest jeszcze nigdy nie był tak popularny
11.12.2018 13:46, aktualizacja: 17.04.2019 12:11

Jaki język programowania warto znać? Wiele osób zadaje sobie to pytanie w różnych momentach kariery programistycznej. Ranking TIOBE, firmy oceniającej jakość kodu dla największych firm IT świata, odpowiada na to pytanie, a właśnie poznaliśmy wyniki za grudzień 2018.

Sporym zaskoczeniem jest popularność języka Visual Basic .NET, który wspiął się na 5. miejsce rankingu. Nie jest to język szczególnie nowoczesny ani zaawansowany, a mimo tego w grudniu 2018 roku jest na najwyższej pozycji w historii swojej obecności w rankingu TIOBE (od 2001 roku).

Język ten zdobywa popularność, mimo że Microsoft stara się zakończyć równoległe rozwijanie go z C# i przenieść zasoby na stronę tego drugiego. C# ma być językiem dla chmur, urządzeń mobilnych, Xamarina i wszelkich nowoczesnych rozwiązań, a VB .NET zostanie ograniczony do desktopowego Windowsa. Według analityków z TIOBE, VB .NET w końcu wypadnie z czołówki, ale może to zająć dłuższy czas. Odpowiada za to między innymi fakt, że powstało w nim mnóstwo oprogramowania użytkowego i wciąż jest obecny w środowiskach biznesowych, niechętnie zmieniających wdrożone i przetestowane rozwiązania. Jest to też język bardzo łatwy do opanowania, także przez początkujących programistów.

wykres popularności VB .NET
wykres popularności VB .NET

Czołówka rankingu nie jest żadnycm zaskoczeniem. Na pierwszym miejscu znalazła się Java, która wróciła na pierwsze miejsce, a potem C. Na trzeciej pozycji znalazł się Python, którego popularność konsekwentnie rośnie, na czwartej C++, który najepsze lata ma już chyba za sobą (był na pierwszym miejscu w 2003 roku). VB .NET zyskuje, podczas gdy C# spadł z 5. na 6. pozycję. Z 6. na 7. miejscae zaś spadł JavaScript – lider z 2014 roku. Wyraźnie zwolniła moda na Objective-C, używany w systemach firmy Apple, a nowszy Swift jeszcze go nie wyprzedził.

czołówka rankingu TIOBE Index
czołówka rankingu TIOBE Index

Warto też zwrócić uwagę na obecność SQL-a na 9. pozycji. Język ten został przyjęty do rankingu w lutym 2018 roku, gdyż cechuje go kompletność Turinga, co jest jednym z warunków obecności w rankingu TIOBE.

TIOBE Programming Community Index określa popularność języków programowania na podstawie zapytań w wyszukiwarkach internetowych i na różnych stronach, prezentuje poziom zainteresowania i rozmiar społeczności związanej z konkretnym językiem. Pod uwagę brane są jedynie języki kompletne w sensie Turinga, które mają też własną stronę na Wikipedii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)