Narzędzie Bitdefendera rozpozna, jaki ransomware zaatakował komputer

Narzędzie Bitdefendera rozpozna, jaki ransomware zaatakował komputer26.09.2017 16:43
Narzędzie Bitdefendera rozpozna, jaki ransomware zaatakował komputer

Bitdefender udostępnił Ransomware Recognition Tool – zupełnie nowy program, przeznaczony do identyfikowania zagrożeń typu ransomware. Ma ono pomóc zebrać więcej informacji o atakach, co jest dość trudne po tym, jak komputer zostanie już zainfekowany i zaszyfrowany.

Identyfikacja ransomware jest istotna choćby dlatego, że być może istnieje sposób na odzyskanie danych bez płacenia cyberprzestępcom okupu. Więcej informacji o nich pozwoli też skuteczniej z nimi walczyć.

Korzystanie z programu jest bardzo proste. Nieduże okienko, widoczne po uruchomieniu narzędzia, ma dwa pola, które użytkownik powinien uzupełnić: ścieżka do notatki o okupie i ścieżka do folderu zawierającego zaszyfrowane pliki. Użytkownik wybiera, które pole chce wypełnić, a następnie trzeba uruchomić skanowanie.

350204893791086529

Na podstawie zaszyfrowanego pliku i notatki z żądaniem okupu program wskaże, jaki typ ransomware prawdopodobnie wkradł się na badany komputer. Nie ma tu zwykle pewności, ale dostaniemy procentowe wartości prawdopodobieństwa. Informacje te są analizowane w chmurze Bitdefendera. Jeśli dostępne jest narzędzie deszyfrujące, pojawi się odnośnik pozwalający je pobrać.

350204893791217601
350204893791283137

Po każdym skanowaniu w katalogu %temp%\BDTool znajdziemy 2 pliki z logami, gdzie także znajdzie się wynik rozpoznawania ransomware. Warto też zaznaczyć, że Bitdefender Ransomware Recognition Tool można używać z linii poleceń, na przykład tak:

BDRansomRecognitionTool.exe -note:C:\temp\decrypt_my_files.html; -test:C:\encrypted;

Warto dodać, że do chmury Bitdefendera nie jest wysyłana zawartość zaszyfrowanych plików z naszymi danymi.

Bitdefender Ransomware Recognition Tool znajdziecie w naszej bazie programów. Narzędzie jest darmowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)