Nazwę nowej wersji Androida wybiorą użytkownicy z całego świata?

Nazwę nowej wersji Androida wybiorą użytkownicy z całego świata?

Nazwę nowej wersji Androida wybiorą użytkownicy z całego świata?
Łukasz Maślanka
20.12.2015 17:13, aktualizacja: 21.12.2015 08:38

Google zerwie z tradycją tytułowania kolejnych wersji Androida nazwami słodyczy? Szef firmy Sundar Pichai zdradził, że firma rozważa przeprowadzenie internetowej ankiety, dzięki której to użytkownicy wybiorą pełną nazwę Androida N, który ukaże się w 2016 r.

Kolejne wersje Androida nazywane były w porządku alfabetycznym, a ich nazwy nawiązywały do słodkich przekąsek. Zaczęło się od litery C i Androida 1.5 Cupcake. Później korzystaliśmy z Androida Donut, Eclair i Froyo, Gingerbread, a wydanie nr 3 na tablety miało nazwę kodową Honeycomb. Wersja nr 4 nosiła nazwę Ice Cream Sandwich, później Google prezentowało oprogramowanie pod nazwą Jelly Bean, Kit Kat i Lollipop. W ten sposób doszliśmy do wersji Androida z 2015 r. o numerze 6.0, nazwanej Marshmallow, czyli – w polskim tłumaczeniu – słodką piankę.

Użytkownicy Androida na całym świecie często zgadują, która słodka przekąska będzie patronem najnowszego wydania mobilnego systemu operacyjnego od Google. Zawsze jednak ostateczne słowo w tej sprawie należało właśnie do Google. Ale w 2016 r. to może się zmienić. Prezes Google Sundar Pichai zapowiedział bowiem, że firma rozważy uruchomienie ankiety internetowej, za pomocą której to użytkownicy wybiorą nazwę nowej wersji systemu operacyjnego spod znaku zielonego robota.

Póki co, to tylko wstępna zapowiedź i nie jest pewne, czy Google zdecyduje się na taki krok. Nie wiadomo też, czy głosowanie będzie otwarte czy też do wyboru będą tylko słodycze z angielską nazwą zaczynającą się od litery N. Z angielską, bo jest mało prawdopodobne, aby Android N został zaprezentowany światu np. jako Android 7.0 Napoleonka. Potrzebna będzie nazwa zrozumiała w skali całego świata.

Nie zmienia to faktu, że otwarte głosowanie na wybór nazwy nowego Androida będzie dobrym gestem ze strony Google. Wg danych z maja 2015 r., urządzeń z Androidem na całym świecie używało ponad miliard osób. To ogromna społeczność, która ma swój wkład w ulepszanie systemu operacyjnego od Google, choćby za sprawą udostępniania danych statystycznych o sposobie używania smartfonów lub tabletów z Androidem. Dlatego oddanie jej prawa wyboru nazwy nowej wersji google'owego systemu operacyjnego będzie formą podziękowania za korzystanie z Androida i pomoc w rozwijaniu go.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)