Netia dołącza do Fon — sieci Wi‑Fi zbudowanej przez ludzi

28.02.2012 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fon to projekt stworzony w 2006 roku w celu zapewnienia wszystkim darmowego i wszechobecnego dostępu do Internetu. Obecnie Fon jest największą na świecie budowaną przez ludzi siecią Wi-Fi, która skupia w 100 krajach ponad 5 milionów punktów dostępowych. Użytkownik udostępnia fragment swojego pasma innym, a w zamian otrzymuje prawo do korzystania ze wszystkich innych hotspotów Fona na świecie. Do tej puli doliczyć należy abonentów Netii, która na Mobile World Congress ogłosiła rozpoczęcie współpracy z Fon.

Użytkownikami sieci Fon mogą być wszyscy posiadacze urządzenia Netia Spot. Urządzenie to, w przeciwieństwie do zwykłych routerów domowych, będzie tworzyć dwa pasma. Do dyspozycji właściciela łącza będzie pasmo o wysokim priorytecie, ale będzie jeszcze dodatkowo tworzony hotspot z osobną siecią, do której zalogować się będą mogli zarejestrowani użytkownicy Fona. Tą metodą właściciel Netia Spota nawet nie zauważy, że z jego sieci korzystać będą inni, ale sam będzie miał możliwość podłączenia się do sieci Fon.

Zasięg sieci ilustruje mapa na stronie Fona. Jak łatwo się domyślić, prędzej trafimy na innych użytkowników Fona w miastach. W skali globalnej 5 milionów punktów dostępowych to nie jest tak dużo… ale przyjemniej by było, gdyby usługi tego typu mogły się szybciej rozwijać. W dzisiejszych czasach udostępnienie Wi-Fi komuś jest jak wskazanie drogi lub pożyczenie sąsiadowi szklanki cukru.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)