Nie będzie darmowych netbooków dla polskich uczniów

Nie będzie darmowych netbooków dla polskich uczniów

11.07.2011 16:11

Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze. Wiadomo już, że w tej kadencji Sejmu uczniowie polskich szkół nie doczekają się darmowych netbooków.

Według planów Ministerstwa Infrastruktury, jeszcze w tym roku miał ruszyć program dla uczniów szkół podstawowych zapewniający darmowe netbooki. We wrześniu każdy pierwszoklasista miał otrzymać swój własny komputer - w ten sposób władze chciały wyrównywać szanse edukacyjne polskich dzieci. Niestety, na razie netbooki okazały się gruszkami na wierzbie. Jak donosi Gazeta Wyborcza, na spotkaniu wiceministrów infrastruktury, MEN i finansów zapadła już decyzja, że ustawa mająca na celu przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu nie trafi pod obrady Sejmu tej kadencji.

Według ministra finansów ustawa nie może być przyjęta, ponieważ nie zdążono na czas z opracowaniem programu edukacyjnego. W jego ramach uczniowie mieli nie tylko otrzymać netbooki, ale również dodatkowe zajęcia z korzystania z Internetu. Planowano także specjalne szkolenia dla nauczycieli. Mówi się jednak, że na decyzję wpływ mogła mieć opinia ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który od początku przeciwny był projektowi. Rząd obiecuje, że do netbooków powróci po jesiennych wyborach parlamentarnych.

To już druga nieudana próba wyposażenia polskich uczniów w komputery przenośne. Po raz pierwszy o pomyśle usłyszeliśmy w 2008 roku. Wtedy rząd chciał objąć programem gimnazja, jednak przeszkodził temu kryzys finansowy. Teraz na przeszkodzie stanęła opieszałość ekspertów odpowiedzialnych za przygotowanie programu edukacyjnego. Władze zapewniają, że projekt przeprowadzą na spokojnie, tymczasem efekt jest taki, że wyrastają kolejne pokolenia uczniów bez podstawowej znajomości najnowszych technologii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)