Nie możesz zablokować śledzenia w iPhone’ie? Wiemy, dlaczego tak się dzieje

Nie możesz zablokować śledzenia w iPhone’ie? Wiemy, dlaczego tak się dzieje
Marcin Watemborski

29.04.2021 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aktualizacja oprogramowania układowego smartfonów Apple'a do wersji iOS 14.5 przyniosła wiele zmian, w tym blokowanie śledzenia oraz odblokowania za pomocą Apple Watcha. Jednak niektórzy użytkownicy zauważyli, że w ich iPhone’ach jest zablokowana opcja zakazu trackingu przez aplikacje. Wiemy, dlaczego tak się dzieje.

Po aktualizacji iOS-a do wersji 14.5, użytkownicy powinni mieć możliwość wyłączenie śledzenia ich lokalizacji przez różne aplikacje. Po wejściu w ustawienia prywatności powinna się pojawiać lista programów, które chcą mieć dostęp do tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Można to wyłączyć, aczkolwiek nie wszystkim pojawiła się ta opcja. Dlaczego?

Wyjaśnienie jest proste, aczkolwiek rozbudowane. Według firmy Apple muszą zostać spełnione konkretne warunki, by aplikacja w ogóle mogła poprosić o śledzenie urządzenia. Użytkownik musi mieć skończone 18 lat i być zalogowany do swojego Apple ID, konto nie może być zarządzane przez placówkę edukacyjną oraz musi istnieć dłużej niż 3 dni. Jeśli wspomniane założenia nie znalazły spełnienia, prośba aplikacji automatycznie zostanie odrzucona.

Obraz

To jednak nie wszystko. Wiele osób, które mają 18 lat, są zalogowane, a ich konto istnieje już jakiś czas, nie mogą wyświetlić aplikacji w spisie spersonalizowanych reklam ani śledzenia. Dzieje się tak z bardzo, ale to naprawdę bardzo prostego powodu. Aplikacje po zainstalowaniu i włączeniu wysyłają komunikat do użytkownika, w którym może on wyrazić zgodę na tracking lub nie. Jeśli przy tym kroku odmówimy, aplikacja nie będzie się wyświetlała w spisie programów ze zgodą – proste i logiczne, prawda?

Jeśli wiec w ustawieniach prywatności waszych iPhone’ów pole zgody jest nieaktywne i wyświetla się na szaro, nie macie się czym przejmować. Nikt nie wymusi na was zgody na śledzenie i możecie czuć się względnie bezpiecznie. Pamiętajcie jednak, że namierzyć was można inaczej niż przez GPS, wystarczy do tego sygnał GSM, który wysyła wasz smartfon, więc nigdy nie jesteście w 100 proc. anonimowi.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)