Nie oddzwaniaj na takie numery. To może być droga rozmowa

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek

30.04.2023 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieodebrane połączenia to częsty widok w telefonach, ale nie zawsze warto od razu decydować się na oddzwanianie. Łatwo w ten sposób wpaść w pułapkę - oszuści czasem celowo "puszczają sygnał", by nieświadome osoby poniosły koszt połączenia za granicę.

Takie oszustwo to wangiri, zwane często także "one-call". Ktoś dzwoni do wybranych osób na tyle krótko, że odebranie połączenia nie jest możliwe. Istotą jest tutaj trafienie na osoby, które mają w zwyczaju oddzwaniać po nieodebranym połączeniu. Jeśli połączenie było wykonane z zagranicznego, płatnego numeru, w ten sposób można narazić się na dodatkowe koszty, które naliczy operator.

Oszuści wykonują takie połączenia z różnych numerów. Do naszej redakcji na przestrzeni lat trafiły między innymi zgłoszenia o próbach z numerów z kierunkowymi z:

  • Mołdawii (+373),
  • Afganistanu (+93),
  • Mali (+223),
  • Białorusi (+375),
  • Włoch (+39),
  • Azerbejdżanu (+994).

Oczywiście nie można przy tym wykluczyć, że podobne ataki wangiri realizowane są również z wykorzystaniem płatnych numerów zarejestrowanych w innych krajach.

Przykładowe nieodebrane połączenie zza granicy
Przykładowe nieodebrane połączenie zza granicy© dobreprogramy

W przypadku wangiri oszuści posługują się dodatkowym patentem, który polega na szybkim, automatycznym odbieraniu połączeń zwrotnych i odgrywaniu w słuchawce sygnału oczekiwania. Dzwoniący jest więc przekonany, że nadal nie połączył się z "rozmówcą", tymczasem w rzeczywistości płatna rozmowa już trwa - do momentu, kiedy dzwoniący zorientuje się, że coś jest nie tak i sam się rozłączy.

Widząc nieodebrane połączenie z numeru z zagranicznym numerem komórkowym, radzimy więc po prostu nie oddzwaniać - o ile pozwalają na to zobowiązania służbowe i nie czekamy na telefon od rodziny z innej strony świata. W tym drugim przypadku zakładamy jednak, że numer będzie po prostu zapisany w książce telefonicznej i nie będzie zaskoczeniem dla właściciela telefonu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)