Niezbędny numer telefonu. Zapisz w smartfonie

Niezbędny numer telefonu. Zapisz w smartfonie

Numer, który trzeba znać
Numer, który trzeba znać
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
24.04.2023 09:07

Fałszywe wiadomości SMS trafiają do każdego. Widząc podejrzany komunikat, warto wysłać go specjalistom do analizy bezpieczeństwa. CERT Polska dysponuje numerem 799448084, na który można przekazywać podejrzane wiadomości SMS - warto zapisać go w telefonie.

Zespół CERT Polska regularnie zachęca do posługiwania się numerem +48799448084, na który można przekazywać podejrzane wiadomości SMS. By było to wygodne, najprościej jest zapisać wspomniany numer w książce. Specjaliści oczekują bowiem przekazywanych SMS-ów w niezmienionej formie - najłatwiej więc skorzystać z mechanizmu przekazywania wiadomości SMS i wskazać numer z listy w telefonie.

Na numer +48799448084 można wysyłać wyłącznie podejrzane wiadomości SMS będące próbami wyłudzenia czy innymi oszustwami - zawierające linki prowadzące do nieznanych stron. Nie należy więc przekazywać w ten sposób SMS-ów dotyczących usług premium. Są też inne ograniczenia: jedna osoba może wysłać na numer +48799448084 maksymalnie 3 wiadomości SMS w ciągu 4 godzin.

Podejrzane wiadomości SMS zgłaszane do CERT Polska za pośrednictwem numeru 799448084 to jeden z elementów niezbędnych do odgórnego blokowania takich prób ataku. Niedawno podpisano porozumienie, które prowadzi do współpracy zespołów NASK oraz KIKE, co prowadzi do wypracowania mechanizmu blokowania kampanii fałszywych SMS-ów na tyle szybko, by nie były powszechnym zjawiskiem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)