Telefon z kierunkowego +373 to prawdopodobnie wangiri

Telefon z kierunkowego +373 to prawdopodobnie wangiri

To może być "wangiri"
To może być "wangiri"
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
01.04.2023 08:59, aktualizacja: 28.03.2024 15:03

Jeśli dzwonił do ciebie ktoś z numeru +373, +39, +223 lub innego kierunkowego dalekiego kraju, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to wangiri. Na takie telefony lepiej nie oddzwaniać, bo wiąże się to z wysokimi opłatami i dokładnie na tym zależy atakującym.

Wangiri to oszustwo telefoniczne, które znane jest też pod nazwą "one call" i polega na nakłanianiu niewinnych osób do wykonania telefonu na nieznany numer. Oszust najpierw sam "puszcza sygnał" z płatnego numeru zarejestrowanego za granicą z nadzieją, że ofiara odruchowo oddzwoni. Takie połączenia realizowane są często z numerów +373, +39 lub +223, ale nie jest to regułą. Odnotowujemy także inne przypadki.

Jeśli ofiara oddzwoni, operator naliczy dodatkowe opłaty - ponieważ numer zarejestrowany jest jako płatny. Warto dodać, że oszuści "dopracowali" ataki wangiri na tyle, że często połączenia odbierane są natychmiastowo przez automat, a w słuchawce dalej odtwarzany jest sygnał oczekiwania na połączenie. Dzwoniący może więc nawet nie zauważyć, że opłata już jest naliczana, będąc przekonanym, że nadal czeka na linii.

Przykładowe nieodebrane połączenie (tutaj z kierunkowego +373)
Przykładowe nieodebrane połączenie (tutaj z kierunkowego +373)© dobreprogramy

Podkreślamy, że ataki wangiri realizowane są przeróżnych numerów telefonów. Do naszej redakcji spływają głównie zgłoszenia dotyczące numerów kierunkowych z:

  • Mołdawii (+373),
  • Afganistanu (+93),
  • Mali (+223),
  • Białorusi (+375),
  • Włoch (+39),
  • Azerbejdżanu (+994).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalnie radzimy po prostu nie oddzwaniać na nieodebrane połączenie z nieznanego numeru, o ile nie wymagają tego relacje zawodowe lub inne konkretne sytuacje. Zakładamy również, że osoby posiadające rodzinę w odległych krajach po prostu znają bieżące numery telefonów, więc trudno mówić o nieodebranym telefonie z nieznanego numeru z kierunkowym z zagranicy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)