Nie tylko HTC dziś odliczał — Ubuntu dla tabletów już w czwartek

Nie tylko HTC dziś odliczał — Ubuntu dla tabletów już w czwartek19.02.2013 17:24

Nie tylko na stronie HTC dziś trwało odliczanie. Miłośnicy mobilnego Ubuntu również mieli na co czekać, bo na jego stronie widniał zegar odliczający do 17:00 naszego czasu z hasłem Tick, tock, tablet time! („Tik-tak, czas na tablet!”). Niektórzy twierdzili, że godzina nieprzypadkowo zbiegła się z premierą HTC One i że to z fabryk tego producenta wyszedł 10-calowy tablet z dystrybucją opracowywaną przez Canonical. Ba, niektórzy nawet twierdzą, że widzieli tablet na wystawach przygotowanych na dziś przez HTC.

Kiedy już udało nam się dostać do najwyraźniej bardzo obciążonych około 17:00 serwerów Canonicala, okazało się, że radość była przedwczesna. „Czas na tablety” oznaczał czas na wydanie wersji mobilnego Ubuntu dla tabletów wyprodukowanych dla Google'a — Nexusa 7 i Nexusa 10.

Ubuntu for tablets - Trailer

Nie umniejsza to oczywiście możliwości systemu, który zapowiada się ciekawie. Przede wszystkim, będzie można skorzystać z dobrodziejstw wielozadaniowości, a użytkownicy tego samego urządzenia będą mogli korzystać z osobnych kont. Sposób użytkowania tego systemu wprowadza kilka ciekawostek, na przykład „magiczne krawędzie” do nawigacji między aplikacjami (brak tu znanych z Androida przycisków) — lewa krawędź kryje ulubione i obecnie uruchomione aplikacje, górna powiadomienia, ustawienia i wyszukiwanie, dolna zaś kontrolki aktywnej aplikacji. Nie mogło zabraknąć możliwości sterowania głosowego HUD-em i możliwości łączenia się z najpopularniejszymi usługami internetowymi.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Ubuntu, zainteresowanym tematem polecam także pełną prezentację filmową systemu. Ubuntu dla tabletów będzie można pobrać 21 lutego.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)