Nie tylko nowy sprzęt: OS X, iOS, watchOS i tvOS otrzymały aktualizacje

Nie tylko nowy sprzęt: OS X, iOS, watchOS i tvOS otrzymały aktualizacje

21.03.2016 22:44, aktual.: 23.03.2016 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejsze software'owe premiery Apple'a pozostają w cieniuzaprezentowanego sprzętu, ale trudno oczekiwać, by było inaczej –to po prostu kolejne rundy ulepszeń i poprawek do systemówoperacyjnych z Cupertino. A raczej nie tyle systemów, co systemowychaplikacji, w tych systemach załączonych. Zapraszamy do przeglądunajważniejszych nowości dla OS-a X, iOS-a, tvOS-a oraz watchOS-a.

OS X 10.11.4: aktualizacja obowiązkowa

System operacyjny Maków doczekał się wydania 10.11.4. Mimoskromnego przyrostu numeracji, aktualizacja El Capitana ma ok. 1,6GB. Po jej zainstalowaniu najważniejszą nowością jest obsługa„ożywionych fotek” z iPhone'a 6S, 6S Plus i nowego SE poprzezaplikacje Wiadomości i AirDrop. Wcześniej mogliśmy je oglądaćtylko w aplikacji Zdjęcia.

W aplikacji do notatek dodano możliwość szyfrowania wskazanychzapisków za pomocą jednego hasła. Po zsynchronizowaniu danychprzez chmurę iCloud możemy przeglądać takie zaszyfrowane notatki(o ile znamy hasło) na urządzeniach mobilnych z nowym iOS-em 9.3.Dodano też możliwość importowania notatek z Evernote i sortowaniaich wg wybranych kryteriów. Skoro już o notatkach, to wartoodnotować możliwość przechowywania książek w PDF-ie w chmurzeprzez aplikację iBooks.

Reszta to drobne poprawki w Safari, stosie USB i obsłudze plikówRAW. Rezygnować jednak z zainstalowania tej wersji nie ma co, boApple jak to Apple, miesza aktualizacje systemu z poprawkamibezpieczeństwa.

iOS 9.3: czerwień dla nocnych marków

Niby nic takiego, a jednak świetne ulepszenie – częściąmobilnego systemu operacyjnego Apple'a stał się mechanizm NightShift, czyli odpowienik programików typu f.lux czy RedShift.Przesunięcie ku czerwieni wraz z upływem czasu, tak by ekranurządzenia emitował mniej niebieskiego światła, tak bardzoszkodliwego dla higieny ludzkiego snu. Oczywiście mamy do dyspozycjitryb automatyczny, w którym na podstawie lokacji i strefy czasowejustalony zostaje wschód i zachód Słońca, ale możemy teżkonfigurować to ręcznie. Z jakiegoś powodu jednak Night Shiftdziała jedynie na wybranym sprzęcie, od iPhone'a 5S w górę oraziPada Air w górę.

Podobnie jak i w OS-ie X dostajemy obsługę szyfrowanych notatek(jeśli urządzenie jest wyposażone w czytnik linii papilarnych,zamiast hasła można użyć odcisku palca), obsługępełnoekranowego trybu dla klipów wideo na iPadach, możliwośćparowania wielu zegarków Apple Watch z jednym iPhonem, oraz obsługęnaciskowych gestów (3D Touch) w kolejnych aplikacjach systemowych ielementach interfejsu (w tym Ustawieniach, dających teraz w tensposób szybki dostęp do ustawień Wi-Fi i Bluetootha).

Korzystający z newsowej aplikacji iOS-a powinni docenićmożliwość odtwarzania klipów wideo bezpośrednio z rolki newsów,przeglądania w trybie panoramicznym na iPhonie 6S Plus, dodaniuobsługi nowych gestów i lepszej prezentacji „gorących tematów”.Z kolei fani sportu powinni być zadowoleni z możliwości dodaniastatystyk aktywności z Apple Watcha do kokpitu aplikacji zdrowotnej.

To oczywiście nie wszystko, takich poprawek są dziesiątki, awśród nich, nowe języki, którymi umie się posługiwać Siri –hebrajski, malajski i fiński. Rozumiemy malajski, to jeden zwiększych języków tej planety, rozumiemy hebrajski… ale czyFinlandia jest o tyle ważniejszym rynkiem od naszego? Aktualizacja„waży” 1,7 GB, jest dostępna dla wszystkich urządzeń zgodnychz iOS-em 9.

watchOS 2.2 i tvOS 9.2: lepsze mapy irozkazywanie Siri

Nowy watchOS przynosi wsparcie dla wielu zegarków sparowanych zjednym iPhonem (czekamy na wysyp dowcipów o bardzo bogatych NowychRosjanach, noszących wiele złotych Apple Watchy na nadgarstkach),oraz ulepszona aplikacja mapowa – teraz startowy ekran przedstawiana początku przyciski skrótów do zapisanych miejsc, przyciskwyszukiwania, oraz przycisk otwierający listę ciekawych miejsc wpobliżu.

Kolejna wersja systemu tvOS jest przeznaczona przede wszystkim dlanowych Apple TV. To przede wszystkim możliwość wydawania poleceńgłosowych przez pilota (Siri Remote) oraz wypowiadania loginów ihaseł (nie ma to jak nakłaniać użytkowników do posiadaniakiepskiego hasła). Dodano też możliwość grupowaniazainstalowanych aplikacji w foldery i przeglądania kolekcji zdjęćw iCloud na dużym ekranie. Aktualizacje dla zegarka i telewizyjnejprzystawki trafią do użytkowników automatycznie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)